A bypass-műtét alatt károsodhat a szívizom a véráramlás hosszabb ideig tartó kimaradása miatt, ami növeli a pácienseknél a szívroham kockázatát. Az American Journal of Cardiology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány eredményei azonban arra utalnak, hogy a kurkumin, vagyis a kurkumában lévő sárga színű pigment csökkenti a kockázatot.
A Csiang Maj Egyetem munkatársai vizsgálataikba viszonylag kevés pácienst, 121 embert vontak be, ezért - mint a kutatás vezetője elmondta - szükségét érzik, hogy a későbbiekben nagyobb méretű tanulmányban is igazolják megállapításaikat.
A páciensek 2009 és 2011 között estek át bypass-műtéten . A betegek egyik fele naponta négyszer 1 gramm kurkumint tartalmazó kapszulát szedett, míg a másik fele placebót tartalmazó kapszulákat kapott. A kezelést három nappal a műtét előtt kezdték, majd a beavatkozást követően öt napig folytatták.
Míg a kurkumint szedőknek csak 13 százaléka szenvedett el szívrohamot a műtét utáni kórházi kezelés idején, addig a placebót szedőknél ez az arány több mint duplája, 30 százalék volt. Minden egyéb tényezőt is figyelembe véve és kiszűrve 65 százalékkal kisebb eséllyel jelentkezett szívroham a kurkumint szedőknél a placebót kapottakhoz képest.
A kutatók úgy vélik, hogy a kurkumin antioxidáns és gyulladásgátló hatása védte a károsodástól a páciensek szívét. A hatóanyag évek óta számos tanulmányban bizonyította, hogy csökkenti a gyulladást és a szabadgyökök által kiváltott károsodást a szövetekben.
Szakértők azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy kis adagban veszélytelen a kurkumin fogyasztása, de nagyobb dózisban káros mellékhatásai is jelentkezhetnek. Jawahar Mehta, az Arkansas-i Egyetem kardiológusa ezért semmiképpen nem javasolja, hogy a főzéshez használt fűszeren kívül naponta négy gramm kurkumint kezdjen el szedni valaki, ahogyan a klinikai próbában tették.