A húgyúti fertőzésekért általában bélrendszerből származó baktériumok a felelősek, így például az Escherichia coli, amely a bélflóra természetes része. A húgyutakba jutva ezek a kórokozók gyulladást válthatnak ki a húgycsőtől a húgyhólyagon át akár egészen a vesékig. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a különféle húsok az E. coli húgyúti fertőzést kiváltó törzseinek jelentős gyűjtőhelyei, mindeddig azonban nem volt tisztázott, hogy vajon a húsfogyasztás kerülése csökkenti-e a fertőzések kockázatát.
A tajvani Tzu Chi Egyetem kutatói Chin-Lon Lin vezetésével közel tízezer buddhista körében mérték fel a húgyúti fertőzések előfordulását 2005 és 2014 között. Az eredmények szerint a probléma 16 százalékkal ritkábban jelentkezett vegetáriánusok körében, mint a nem vegetáriánus résztvevőknél. Bár a tendencia még erőteljesebben jelentkezett férfiaknál, mindazonáltal esetükben a fertőzés kockázata egyébként is 79 százalékkal alacsonyabbnak bizonyult a nőkhöz képest, függetlenül az étrendtől. A nemek között eltérés jelentős részben anatómiai tényezőknek tudható be.
A tanulmány szerzői szerint az E. coli olyan gyakori forrásainak kerülése által, mint a baromfi- és a sertéshús, a vegetáriánusok elkerülhetik a húgyúti fertőzésért felelős baktérium szervezetbe jutását. Emellett a magasabb rostbevitelnek is lehetnek előnyös hatásai, mivel visszaszorítja az E. coli elszaporodását a bélrendszerben, illetve fokozza a belek savasságát, ezáltal is csökkentve a húgyúti fertőzések rizikóját.
A tanulmány január 30-án jelent meg a Nature Scientific Reports online felületén.
Forrás: eurekalert.org