A skandinávok így karácsonyoznak

A skandináv országokban gyakran húsznál is több fogás kerül az ünnepi asztalra. Igen népszerű karácsonykor a pepparkakor nevű fűszeres keksz és a tejberizs. Utóbbihoz egy játék is kötődik.

A karácsony a keresztény világ egyik legnagyobb és legszentebb ünnepe, amelyet szinte minden országban megünnepelnek. Nemzetenként más hagyományai vannak a szentestének: Dél-Afrikában például banánfát állítanak karácsonykor, a japán keresztények pedig gyorsétterembe mennek. Az ünnepi menü is országonként változó, a skandinávoknál gyakran állítanak fel akár tíznél is több fogást tartalmazó bőségasztalokat. A pepparkakor nevű svéd keksz igen népszerű, és rizskása is kerül az asztalra, amellyel különleges szertartást végeznek.

Extrém karácsonyi szokások Míg a magyar családok karácsonyfát díszítenek és bejglit sütnek karácsonykor, a katalánok furcsa, székelő figurát rejtenek a jászolba, Dél-Afrikában pedig sült bogarakat fogyasztanak. Alábbi cikkünkben összeszedtük, hogyan telik a szenteste a világ számos pontján!

Fűszeres keksz és szerencsehozó tejberizs

A skandináv országokban, Dániában, Norvégiában, Svédországban és Izlandon már december elsejétől megindul a készülődés az ünnepekre, az adventi kalendáriumok első ablakainak nyitásával az ünnepi menüt is tervezni kezdik. Erre azért van szükség, mert az általunk svédasztalként is ismert smörgasbord nem ritkán húsznál is több fogást tartalmaz. Bár a smörgasbord szó lefordítva szendvicses asztalt jelent, a megnevezés megtévesztő, hiszen jóval bőségesebb a kínálata: a meleg és hideg fogások mellett süteményeket, kekszeket és gyümölcsöket is tesznek az asztalra, hogy a látogatók kedvükre válogathassanak.

A pepparkakort díszítésre is használják
A pepparkakort díszítésre is használják

Karácsonykor igen népszerű a pepparkakor nevű keksz is, amely Svédországból indult hódító útjára, de az összes skandináv országban népszerűvé vált. A recept az évtizedek során sokat változott. A hagyományos pepparkakort még gyömbérrel és borssal is fűszerezték, amitől igen erős és egyedi íze lett. A világosbarna süteményt formákra vágják, és nemcsak elfogyasztják, de karácsonyi dekorációt is készítenek belőle, illetve a karácsonyfa ágaira is felkötik. A néphagyomány úgy tartotta, hogy a sütemények fogyasztása segít legyőzni a betegségeket és a depressziót, sőt még afrodiziákumként is szolgál.

A skandináv országokban népszerű karácsonyi csemege a tejberizs, amelyhez egy érdekes szokás is társul. A nagy tálba elkészített ételbe elrejtenek egy szem mandulát, és aki megtalálja, annak a következő évben szerencséje lesz a hagyomány szerint. A tejberizst fahéjjal és gyömbérrel is ízesítik, és reggeliként vagy a vacsora után, desszert gyanánt fogyasztják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.