Egy amerikai kutatás arra próbált választ találni, hogy a magasabb sóbevitelnek milyen élettani hatásai vannak. Felnőtt férfiak két csoportja ugyanazt az étrendet fogyasztotta 100 napon keresztül, de az egyik csoportban magasabb volt az élelem sótartalma .
Meglepő módon a kutatók úgy találták, hogy akik több sót (nátrium-kloridot) kaptak, kevesebb folyadékot fogyasztottak. Veséjük a konyhasó hatására visszatartotta a folyadékot a testükben, és karbamidot termelt. Ez a folyamat pedig az éhségüket növelte meg a szomjúság helyett. Azaz a kutatás eredményei azt mutatják, hogy a magas nátriumtartalmú étrenddel élő embernél jelentősen megnő a túlfogyasztás kockázata a megnövekedett éhségérzés miatt. Mivel az elfogyasztott só nagy része, akár háromnegyede is feldolgozott élelmiszerekkel jut az emberek szervezetébe, a só túlfogyasztása és a vele járó kockázatok (így az elhízás kockázata) potenciálisan rengeteg embert érint.
Ha a szervezet túl sok nátriumot kap, akkor keményebben kell dolgoznia, hogy fenntartsa biztonságos szintjét a vérben, ami nagyon megterheli a veséket. Ugyanakkor a szervezet megtartja a folyadékot, ami viszont megnöveli a keringetendő vér mennyiségét, ami a szívet is nagyobb munkára készteti. Végül pedig az artériák falai is megvastagodnak, hogy képesek legyenek ellentartani a megnövekvő vérnyomásnak .
Az Egyesült Államokban elvégzett becslés szerint, ha a napi átlagos sófogyasztást 1500 milligrammra sikerülne mérsékelni, akkor ez 25 százalékkal csökkentené a magas vérnyomás előfordulását, ami a szívinfarktusos esetek számában is szignifikáns csökkenést idézne elő.
A magas vérnyomás és a szívbetegség mellett a túl sok sót tartalmazó étrend csontritkuláshoz is vezethet. A magas sótartalom miatt a szervezet ugyanis komoly mennyiségű kalciumot veszít a távozó vizelettel. És ha nem pótolja valaki az elvesző kalciumot, akkor a szervezet a csontokban tárolt készletet kezdi el kivonni, meggyengítve a csontokat. Továbbá a só is károsíthatja a gyomor bélését, ezek az elváltozások pedig - ha kezeletlenül maradnak - gyomorrákká is fajulhatnak. Végül a magas sótartalmú étrend a vese károsodásához is vezethet.
Bár a sónak kétségtelenül van bizonyos táplálkozási értéke, a legtöbben túl sokat fogyasztunk belőle. A legjobban úgy tudjuk elkerülni a só által állított táplálkozási csapdát, ha az étrend összeállításakor a gyümölcsökre és a zöldségekre összpontosítunk. Ugyanakkor kiegyensúlyozottságra kell törekedni, mert a túl alacsony nátriumbevitel ugyanúgy szív- és érrendszeri kockázatokat idéz elő, mint a túlfogyasztás. Újabb tanulmányok szerint a korlátozott sófogyasztásra azoknak kell kötelezően figyelniük, akiknél már kialakult a magas vérnyomás. A többségnek pedig elsősorban azzal kell törődnie, hogy egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással megakadályozza a kóros állapot létrejöttét.
Forrás: Foxnews