A szója jótékony hatásai

A szója a tejtermékek egyik kiváló alternatívája, ami nem csak tejhez hasonló összetétellel rendelkezik, de kisebb mennyiségű telített zsírsavat is tartalmaz.

Tápanyagtartalmát tekintve a teljes szójababnak mintegy 40 százalék a fehérjetartalma, körülbelül 20-30% a szénhidráttartalma és körülbelül 20 százalék a zsírtartalma. A termőhelytől, az alkalmazott mezőgazdasági technikától, a szójafajtától függően lehetnek eltérések a beltartalmak között. A szóját nem véletlenül nevezik "növényi húsnak", hiszen az emberi szervezet számára megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazza csaknem valamennyi esszenciális aminosavat (fehérje építőköveket), ugyanakkor fehérjéje jól is hasznosul.

Szív- és érrendszer

A szója rendszeres fogyasztása hatással lehet a vérzsír szintekre. A szójafehérje átlagosan 4-6 százalékkal csökkenti az LDL-koleszterin - a "rossz" koleszterin - szintet. Ez a hatás jobban érvényesül emelkedett koleszterinszint esetén. A szójafehérje ugyan csekély mértékben, de csökkenti a triglicerid szintet is, és növeli a HDL-koleszterin - a "jó" koleszterin - szintet. A szója segíthet csökkenteni a szív-érrendszeri történések kialakulásának kockázatát. A szójában található genisztein csökkenti az ischaemiás stroke kialakulásának esélyét, valamint a stroke következtében károsodott idegek regenerációját segíti. Ha a telített zsírokban gazdag élelmiszereket szója alapúra cseréljük, máris tettünk valamit szív- és érrendszerünk védelméért.

A szója a tejtermékek egyik kiváló alternatívája
A szója a tejtermékek egyik kiváló alternatívája

Mellek védelme

Az emlőrák előfordulása kisebb azokban az országokban, ahol gyakran fogyasztanak szóját, szemben a nyugati országokkal. (Mióta az ázsiai országok a táplálkozási szokásokban is "nyugatosodnak", egyre több az emlődaganat.) A szója emlőrák elleni védő hatása akkor a legkifejezettebb, ha a szója fogyasztása már egészen fiatal kortól vagy legalább serdülőkortól elkezdődik. Az emlőrákkal küzdő, a műtéti beavatkozáson túljutott nők is biztonsággal fogyaszthatják a szóját, mivel hatására csökken a betegség kiújulásának esélye és a halálozás.

Hogy miért érdemes növényi fehérjét fogyasztanunk? Tanulmányok bizonyították, hogy míg a növényi eredetű fehérjék nagy mennyiségű fogyasztása csökkentheti, addig az állati fehérjék, különösen a vörös húsok fogyasztása növelheti a bármilyen eredetű halálozás kockázatát. További információért kattintson!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Allergia, intolerancia

A szója alapú termékeknek elsősorban a tejallergia és a tejcukor érzékenység esetén van jelentőségük, mivel a tej és tejtermékek helyettesítői lehetnek a diétában. A kalciummal, D-vitaminnal dúsított szójaital például nagyon jól helyettesítheti a tehéntejet. Érdemes azonban tudni, hogy a szójafehérje is eléggé gyakran okoz allergiát.

A szója a barátunk

A fenti felsorolásból is jól látszik, hogy a szója számos módon segít abban, hogy egészségesek maradjunk. Érdemes hát neki esélyt adni és megkóstolni - ehhez a következő nyári édesség kipróbálását javasoljuk.

Gyömölcsös smoothie - 2 fő részére

Összetevők:

  • 250 ml szójaital
  • 2 evőkanál zabpehely
  • 2 csésze fagyasztott piros gyümölcs
  • 1 felszeletelt banán

Díszítés:

2 evőkanál gránátalmamag, friss bogyósgyümölcsök, mandula

Elkészítés:

Áztassunk be két evőkanál zabpelyhet 50 ml szójaitalba, és tegyük egy éjszakára a hűtőbe. Ha nincs időnk előre elkészíteni, akkor főzzük meg előtte. Turmixoljuk le a beáztatott vagy megfőzött zabpelyhet 200 ml szójaitallal, a piros gyümölcsökkel és a banánnal. Szórjuk meg a tetejét gránátalmamagokkal, friss bogyósgyümölccsel és mandulával - amennyivel csak szeretnénk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.