A tej titkai

Mi van benne, miért jó? Nehezen választ a hatalmas kínálatból? Segítünk!

Miért egészséges?

"A tej élet, erő, egészség" - hirdeti az első híres magyar tejplakát 1928-ban. Súlyos mulasztás lenne, ha erről megfeledkeznénk, hiszen még felsorolni sem egyszerű, olyan sok mindennel járul hozzá a tej az egészségünk megőrzéséhez. Ásványi anyagokban gazdag: kiemelkedően sok kalciumot tartalmaz, amely nélkülözhetetlen a csontképzéshez és a csontritkulás megelőzéséhez. A benne lévő kálium elismerten vérnyomáscsökkentő hatású. Ezen kívül találhatunk benne magnéziumot, amely szívizom-erősítő és nélkülözhetetlen az egészséges magzati fejlődéshez, és szelént, amely csökkenti az érelmeszesedést és a rákképződés veszélyét.

A tej alkotórészei bioaktív (egészségvédő) anyagok, melyek védik az emberi szervezetet, hozzájárulnak a harmonikus életműködéshez, vagyis a jó életminőséghez. A benne lévő fehérje (kazein és savófehérje) immunerősítő hatású, gátolja az érelmeszesedést és a vérrögképződést. A tejcukor a tejsavbaktériumok kizárólagos tápláléka, amelyek hozzájárulnak az emésztőrendszerünk egészségéhez: a vastagbélben gátolják a mérgező, rákkeltő anyagok működését, szaporodását. A tejzsírok ideális arányban tartalmaznak omega-6 és omega-3 zsírsavakat, és jelentős mennyiségű növekedést serkentő, bőrregeneráló, a vérszegénység ellen ható, antioxidáns hatású A-, E-, B-, B- és B-vitamin lelhető fel bennük.

Egy életen át szükség van rá

A napi kalciumbevitel minimumigénye gyermekkorban 800-1200 mg, serdülőkorban 1200-1500 mg, felnőttkorban 1000 mg, azonban a menopausa tájékán megnövekszik 1000-1500 mg-ra. Ha a hazai adatokat nézzük, akkor egy átlagos magyar 400-600 mg kalciumot visz be a szervezetébe (ennek is jelentős részét kenyérrel), ami jó esetben is csak fele-harmada a kívánt értéknek. A tejtermékek az emberek minden életszakaszában egészséges, tápanyagban gazdag táplálékot biztosítanak. Szinte közhelyszámba megy az a tény, hogy a terhes nők és a szoptató anyák csak tejfogyasztással védhetik meg maguk és magzatuk egészségét. Az évtizedekkel ezelőtt megjelent iskolatejet és iskolakakaót sem véletlenül vezették be: ez a pohárnyi mennyiség ugyanis naponta biztosította a gyerekek számára a szükséges tápanyagok legalább egy részét. A sportolók és a testépítők tejalkotórész- (tejfehérje, ásványi anyagok) koncentrátumokat használnak izmaik erősítéséhez, sőt, a fogyókúra is csak bizonyos tejtermékek fogyasztása mellett bonyolódhat veszélytelenül. Az idősek táplálkozásában a tej és a tejtermékek jelentőségét összetételük és a könnyű emészthetőségük adja meg. A kalciumbevitel növelésével akár negyedével, felével is csökkenthető az időskori csonttörés veszélye.

Tejes finomságok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

1 kg sajt elkészítéséhez 10 liter tejre van szükség. Így csupán 100 g sajt elfogyasztásával 1 liternyi tej tápanyagait, vitaminjait és ásványi anyagait juttathatja szervezetébe. A tej és kakaó mellett persze sok más tejtermék közül választhatunk egészségeset: a ma már szinte mindenütt kapható zsírszegény túró például rengeteg lehetőséget rejt: készülhet belőle körözött, snidlinges krém. Jók lehetnek az alacsony zsírtartalmú vajkrémek és a vaj is, mely nemcsak vitaminokban, hanem egészséges, telítetlen zsírsavakban is gazdag. Emellett egy-egy szelet sajttal készített szendvics is szerepelhet a gyerek napi menüjében, ha a változatosságra törekszünk. Ha pedig szeretnénk úgy igazán a gyerekek kedvében járni, tartsunk otthon a hűtőben valami tejes finomságot: gyümölcsjoghurtot, túró rudit, tejberizst vagy pudingot, amely egy iskolában töltött nehéz nap egészséges lezárása lehet.

Ha fogyni kell, fogyassza!

A korszerű, wellness táplálkozás, a különféle diéták és fogyókúrák mindegyike a zsírszegény táplálkozásra sarkall. Ennek jelentősége abban áll, hogy nemcsak felesleges kilóinktól szabadulhatunk meg a mértékletesebb zsírfogyasztással, de a szív- és érrendszeri megbetegedések esélye is csökkenthető. A zsírszegény tej és tejtermékek kiváló kiegészítői lehetnek a legszigorúbb diétának is. Sőt, fogyasztásuk különösen ajánlott ebben, a szervezet számára igen megterhelő időszakban, hiszen segítségükkel vitamin- és ásványi anyag készletünket egészséges, kímélő ételekkel tölthetjük fel. Ne feledjük, hogy az egészséges életmód elengedhetetlen része a rendszeres testmozgás, melynek folytatásához szintén energiára és nélkülözhetetlen tápanyagokra van szükségünk. Kihagyhatatlan például a kalcium folyamatos pótlása, hiszen a testedzés a csontokra nézve is megterhelő tevékenység, így azok erősítése különösen fontos. Egy pohár ízletes tejből készült gyümölcsturmix pedig minden egyes edzés megkoronázása lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.