A hagyományos sajtokkal ellentétben a vegán változatok sokkal több, és változatosabb összetevőből készülnek. Lehet bennük például tápiókaliszt, élesztő, rizscsíra, borsófehérje, kókuszolaj, természetes ízesítők, és a lista még korántsem teljes.
Ha valaki azért választ vegán sajtot, mert egészségesen szeretne táplálkozni, az előbb mindenképpen vizsgálja meg az összetevők listáját. Némelyikben ugyanis sokkal több a nátrium, mint gondolnánk, míg a fehérjetartalmuk alacsonyabb a hagyományos sajtokénál, és tartalmazhatnak például xantángumit is. Ha pedig olyat találunk, amiben kazein van, jó ha tudjuk, hogy az nem vegán, kazein ugyanis kizárólag a tejben található.
Ha olyasmit szeretnénk készíteni, amihez olvasztott, vagy olvadós sajt kell, mindig alaposan ellenőrizzük a csomagolást, vagy érdeklődjünk az eladónál, ugyanis nem minden vegán sajt ilyen. A mag alapú sajtok kevésbé olvadósak, míg az olaj illetve zsiradék alapúak már jobban teljesítenek ezen a téren. Vannak olyanok, amelyek szinte egyáltalán nem olvadnak.
Némelyik vegán sajtban rejtett cukrok találhatók, amelyek a főzés során kioldódva módosíthatják az ételek ízét, így főzéshez, sütéshez mindig csak cukormentes változatot válasszunk. Szintén fontos, hogy a sajt állagát is ellenőrizzük, mert hő hatására mindegyik vegán sajt különbözőképpen viselkedik. A vegán sajtok általában szárazabbak a hagyományosaknál, ezt mindenképpen vegyük figyelembe, mikor hagyományos tejterméket helyettesítünk velük a receptekben.
Forrás: rodalesorganiclife.com