Tészta
Számos egészségtelennek hitt étel valójában egészséges mértékkel fogyasztva, és persze azon is sok múlik, hogy hogyan készítjük el. A tészta is éppen ilyen. Alacsony a zsír- és sótartalma, ráadásul sokáig eltelít, így egy finom egytálétel után kevésbé leszünk hajlamosak a nassolásra vagy túlevésre . Persze fontos, hogy milyen alapanyagokat használunk - teljes kiőrlésű tésztával, olívaolajjal és egy kis parmezánnal nem foghatunk mellé.
Vörös hús
A vörös húsokról sok mindent lehet hallani, a sovány részükkel viszont nincs semmi gond. Sőt, kiváló protein-, B12-vitamin -, niacin-, cink-, vas- és Omega-3-forrásnak számítanak. Fogyasszuk alkalmanként, ügyelve a mértékre.
Pattogatott kukorica
Ha nem visszük túlzásba a sót és a vajat, akkor a pattogatott kukorica egészséges nasi: magas a rosttartalma, illetve kiváló mangán-, magnézium- és antioxidáns-forrás.
Méz
Tele van antioxidánsokkal és a belekre gyakorolt jótékony hatásai révén az emésztést is segíti.
Mogyoróvaj
Több tanulmány is bizonyította, hogy a mogyoróféléket és mogyoróvajat fogyasztóknál kisebb a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem esznek ilyesmit. A mogyoróvaj persze zsiradékban gazdag, de ezt főként telítetlen zsírsavak (ami jó a szervezetnek) adják. Emellett káliumtartalma miatt is ajánlott olykor egy-egy kanálnyi.
Csokoládé
Egy-két kocka étcsokit olykor nemcsak kellemes érzés elmajszolni, hanem kimondottan ajánlott is - méghozzá flavonoidtartalma miatt. Ez a sejtvédő, vérnyomáscsökkentő, keringésjavító alkotóelem bizonyos szívbetegségek kockázatát is csökkenti.
Tojás
D- és B-vitaminokat, szelént, valamint a fehérjéket alkotó aminosavakat tartalmaz, "bónuszként" pedig reggelire fogyasztva akár egész délelőttre eltelít.
Sötétebb csirkehús
Ha nem a csirke fehér húsából, hanem a sötétebb színűből készítünk vacsorát, akkor tény, hogy több telített zsírt viszünk be a szervezetünkbe, viszont több vasat, cinket, szelént, A-, B- és K-vitamint is. Taurinban is gazdagabb a csirke "nem fehér" húsa, ami segít a zsírbontásban, illetve gyulladáscsökkentő, és helyrebillenti a vérnyomást is.
Krumplisaláta
Ha alacsony zsír- és kalóriatartalmú majonézzel készítjük, a krumplisaláta a benne lévő krumpli kálium- és magnéziumtartalma miatt kimondottan jó választás.
Kávé
Ha figyelünk a mértékre, illetve a tejszínre és a cukorra, akkor a kávé kifejezetten ajánlott - szakértők szerint nem emeli a stroke és a szívbetegségek kockázatát, hanem napi három-öt kávé fogyasztásával éppen ellenkezőleg, csökkenti azt.
Fagyasztott zöldségek
A fagyasztott zöldségek nemcsak ugyanolyan jók, mint a frissek, hanem néha még jobb választás is a jeges alternatíva: ezeket általában éretten, legszebb-legjobb állapotukban szedik és fagyasztják.
Brie sajt és társai
A Brie sajt, a joghurt és a magasabb zsírtartalmú tej nem feltétlenül járul hozzá az elhízáshoz, szívbetegségekhez, diabéteszhez vagy stroke-hoz, de a kalóriákra azért figyeljünk.
Sovány disznóhús
A sovány sertés szűzpecsenye nemcsak finom, hanem diétázóknak is remek választás lehet, mert segít megszabadulni a pluszkilóktól és a felesleges zsírtól.
Avokádó
Az avokádó zsírtartalma magas, de ezek jó zsírok, melyek hozzájárulnak, hogy a hasi zsírpárnák csökkenjenek, illetve hogy szívünk, koleszterinszintünk, látásunk és bőrünk is rendben legyen.
Forrás: webmd.com