Amit a lisztérzékenyek is bátran ehetnek

A glutén a kenyérgabonákban található fehérje. Fogyasztása sok embernél problémát okoz. Legsúlyosabb a lisztérzékenység (cöliákia), ami a lakosság körülbelül két százalékát érinti.

A diagnosztikai eszközök finomodásával fény derült rá, hogy ez a probléma ma már a lakosság minimum 40 százalékát érinti. Nézzük meg közelebbről az alternatív gabonákat, amelyek gluténmentes diétában is fogyaszthatók!

Rizs

Rizsből számtalan közkedvelt ételt készítünk, sósat és édeset egyaránt. A rizs a világon a legelterjedtebb gabona, hazánkban a burgonya után a második legnépszerűbb köret, petrezselyemmel, zöldborsóval, egyéb zöldségekkel vagy édesítve pudingnak, tejberizsnek kínálhatjuk. Ázsiában sok helyen a mai napig kézzel, szemenként ültetik. A legkönnyebben emészthető gabonafajta, nyákja bélnyugtató, vastagbéltisztító hatású, hasmenés ellen is kiváló szernek tartják. Méregtelenítő kúrákban előszeretettel használják, mert segít a salakanyagokat eltávolítani a szervezetből. A rizsből készült "tej" változatosan felhasználható, tejérzékenyek számára is ideális alternatíva!

Kukorica

Ez a meleget és napfényt kedvelő gabona, Közép-Amerikából származik. A legédesebb ízű gabonaféle, és e tulajdonsága miatt igen közkedvelt gyermekek körében. A kukorica darájából Olaszországban polentát készítenek, míg az erdélyi térségben puliszkát főznek. A főtt kukorica a magyar nyár nélkülözhetetlen tartozéka. Szemezve konzerv és mélyhűtött formában egész évben kapható, saláták, rizses köretek népszerű alapanyaga. A pattogatott kukorica az egyik legnépszerűbb rágcsálnivaló. Puffasztott rizsből és kukoricából egyaránt készítenek alacsony kalóriatartalmú kenyérpótló ropogtatnivaló szeleteket. A kukoricacsíra olaj kiemelkedően gazdag E-vitamin forrás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Köles

A pázsitfűfélék családjába tartozó növény. Kínából származtatják. Lúgosító (http://www.lugositas.b74.hu/) hatású, nagyon könnyen emészthető gabona. A szemeket alapos átmosás, pirítás vagy áztatás után főzzük. Édes vagy sós fogásokhoz egyaránt felhasználhatjuk, a rizshez hasonlóan. Íze sem tolakodó, kellemesen enyhe, semleges, kitűnően alkalmas mind sós mind édes ételek alapanyagaként. Népszerűsége a kukorica és a rizs elterjedésével csökkent, ám a modern reformtáplálkozásban ismét fontos szerepet tölt be. B-vitaminokban és fontos ásványi anyagokban gazdag.

Quiona

Az inkák több mint 5000 évvel ezelőtt már termesztették. Európában nem annyira ismert, pedig ez a szerény mag a szuperételek közé sorolható. Mind a kilenc esszenciális aminosav benne van, amire a szervezetnek szüksége van az izmok felépítéshez. Magas a magnézium, mangán és réztartalma. Főzés előtt alaposan mossuk meg a magokat, hogy a kesernyés szaponin (a vörösvérsejteket károsíthatja, illetve emésztőszervi problémákat okozhat) bevonat eltávozzon róla.

Amaránt

Dél-Amerikából származik, az aztékok különleges tulajdonságokkal ruházták fel, vallási szertartásaik része volt. Nagyon jól tűri a szárazságot és a hőséget, könnyű termeszteni. Lisztjéből száraztészta és sütemény is készülhet. Kenyérhez búzával kell keverni, palacsintához, lepényhez tisztán is használhatjuk lisztjét. Puffasztott formában édességekhez is kitűnő.

Hajdina

Tulajdonképpen mag, de beltartalmi értéke miatt gabonaként használjuk. Magas a vas, magnézium- és kalcium-tartalma. P-vitamin-tartalma miatt segíti az érfalak rugalmasságának megőrzését. Tipikus téli étel, nagy mennyiségű fogyasztása fényérzékenységet okoz. Lisztje a hagyományos orosz blini ( palacsinta ) nélkülözhetetlen komponense. Az orosz konyhában fontos szerepet tölt be: kása és köret alapanyag. Mind a nyolc esszenciális aminosavat, valamint jelentős mennyiségű lizint és linolénsavat tartalmaz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.