Az egészséges és a káros zsírok

Bár az egészséges táplálkozást legtöbben a zsírszegény étkezéssel teszik egyenlővé, bizonyos zsírok egyáltalán nem testünk ellenségei.

Az elmúlt negyven évben a táplálkozási szakértők a zsírok fogyasztásának csökkentését javasolták, ez az egyoldalú gondolkodás azonban tévútra vezette az elhízás és a cukorbetegség elleni küzdelmet - nyilatkozta a Time magazinnak Dr. David Ludwig, a Harvard School of Public Health táplálkozási szakértője.

Nem minden zsír kártékony

A közhiedelemmel ellentétben a zsír nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára: szükség van rá bizonyos vitaminok és ásványi anyagok felszívódásához, a sejteket kívülről határoló sejthártya kialakulásához, az izommozgáshoz vagy a véralvadáshoz.

Kutatások igazolták a mediterrán diéta jótékony hatásait

Nem mindegy ugyanakkor, hogy milyen zsírokból válogatunk be a táplálkozásunkba: a mediterrán és skandináv diétában található zsírosabb ételek - például az olívaolaj, olajos magvak vagy zsírosabb halak - kimondottan egészségesnek számítanak. Összességében a zsírok közül elsősorban a növényi eredetűeket (például az avokádó vagy a kókusz) érdemes előnyben részesíteni. Persze szervezetünk szempontjából az élelmiszer valódi értékét a teljes tápanyagtartalma adja, nem csupán a zsírokat kell figyelembe venni. A görög joghurt és a sajtfélék fogyasztása például a fermentálás során keletkező baktériumok miatt fejti ki jótékony hatását a szervezetünkre. Több kutatás is igazolta, hogy élettani hatásuk szempontjából a hagyományos tejtermékek egészségesebbek a zsírszegényeknél.

Naponta egy kis maréknyi dióféleség elfogyasztása csökkentheti a legsúlyosabb, életet veszélyeztető betegségek kialakulásának kockázatát és egyúttal enyhíti ezek lefolyását. Hogy miért, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Azt együk, amiből az élet fakad

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Lydia Bazzano, a Tulane-i Egyetem szakértője szerint számos kutatás igazolta, hogy a szívbetegségek megelőzéséért és a súlykontrollért sokkal inkább a szénhidrátbevitel csökkentésével lehet tenni. Ugyan a zsírok egészségre gyakorolt hatásairól további kutatások szükségesek a szakértő szerint, bizonyos élelmiszerek fogyasztásáról már igazolták, hogy jót tesz az egészségnek. Nagyjából a szakértők is egységes álláspontot képviselnek az avokádó, az olajbogyók, az oliva olaj és a magvak fogyasztásának jótékony hatásairól.

A legegyszerűbb szabály, amit az étkezésünk kapcsán megfogadhatunk, Dr. Dariush Mozaffarian bostoni táplálkozási szakértő szerint az: biztosan egészségesek azok az élelmiszerek, melyekből "élet fakad". Ilyenek például a magvak, a diófélék , a növények gyökerei (például sárgarépa), olajbogyók, gyümölcsök. Fontos továbbá, hogy a szénhidrátbevitelt minél inkább felváltsák ezek az egészséges zsírok - hangsúlyozta a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.