A kölest már évezredekkel ezelőtt is termesztették Kínában, Indiában és Mezopotámiában, az idők során pedig szerte Ázsiában, Afrikában és Európában is igen elterjedtté vált. Hazánkban szintén gyakran került korábban az asztalokra, és bár a kenyérgabonák a 18-19. század környékén többnyire kiszorították az étkezésünkből, a reformkonyha hívei ma is szívesen nyúlnak ehhez az alapanyaghoz.
Ez a növényi termés gazdag vízben oldódó rostokban, ezáltal támogatja bélrendszerünk tisztulását, miközben nem okoz gázképződést, puffadást. Tartalmaz továbbá szilíciumot, illetve annak egy vegyületét, kovasavat, márpedig ezek fontos szerepet játszanak csontképzésünkben, valamint hasznosak a bőr, a haj és a köröm egészségének megőrzésében. Az ásványi anyagok közül fluor, kén, foszfor, vas, magnézium, kálium és cink is található benne. Glutén viszont egyáltalán nincs a kölesben, így az erre érzékenyek is bátran fogyaszthatják a belőle készült fogásokat.
A gabonákról általánosságban elmondható, hogy nem savasítanak, a köles azonban egyenesen lúgosító hatású. Ennek köszönhetően alkalmas sav-bázis egyensúlyunk harmonizálására, így például akkor is, ha túl sok hús fogyasztása miatt savassá vált a szervezetünk.
Akárcsak a rizs, alapanyagként számos formában elkészíthető. Remek édességeket lehet belőle készíteni, de köretként, vagy egytálételek elemeként is kiváló. Emellett jól csíráztatható is, csíráját pedig salátákhoz, köretekhez és levesekhez egyaránt felhasználhatjuk.
Amennyiben köretként szeretnénk megfőzni, először finom szűrőben, folyóvíz alatt mossuk át. Ezt követően tegyük 15-20 percre háromszoros mennyiségű, forrásban lévő zöldséges alaplébe, közben pedig folyamatosan kevergessük, nehogy letapadjon. Ennyi idő elég a kölesnek arra, hogy meg tudjon puhulni. Jól fedett dobozban akár 3-4 napig is eláll a hűtőben.
Amennyiben nem csak köretként szeretnénk hasznosítani a kölest, egy gyorsan elkészíthető, ízletes egytálétel receptjét ajánljuk, amihez jól használható a köles.
Zöldséges kölesegytál
▪ 2 db közepes fej vöröshagyma fél karikára vágva
▪ 2 db közepes sárgarépa karikára vágva
▪ 3 evőkanál olívaolaj
▪ 75 dkg burgonya nagy kockára vágva
▪ 2-3 gerezd zúzott fokhagyma
▪ 1 db babérlevél
▪ 1 teáskanál őrölt köménymag
▪ 1 csokor petrezselyem apróra vágva
▪ 3-4 lestyánlevél apróra vágva
▪ 1 kávéskanál morzsolt vegyes borskeverék
▪ só
▪ 2 evőkanál paradicsompüré
▪ 25 dkg köles
A vöröshagymát, majd a sárgarépát néhány percig pirítjuk az olajon . Ezután beletesszük a burgonyát, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Fűszerezzük, hozzáadjuk a paradicsompürét, és lassú tűzön, fedő alatt addig főzzük, amíg a burgonya félig meg nem puhul. Ekkor hozzáöntünk még egy kevés vizet, majd beleszórjuk a kölest. Lassú tűzön főzzük tovább 15-20 percig, és néha óvatosan megkeverjük. Amikor minden megpuhult, 5-10 percig pihentetjük még fedő alatt.