Az erős paprikától ezért izzadunk

Miért izzaszt meg bennünket az erős paprikában lévő kapszaicin? Meglepő a válasz.

A bőr a legnagyobb felületű érzékszervünk, mely sok egyéb tulajdonsága mellett képes a károsító ingerek felismerésére is. Ezekre az ingerekre a test fájdalommal reagál, függetlenül attól, hogy az inger kémiai-, mechanikai- vagy hőjellegű. Ha ilyen inger ér minket, akkor azt a késztetést érezzük, hogy meneküljünk előle. Egy hétköznapi példával élve: ha hússütés közben forró olaj cseppen a kezünkre, akkor elrántjuk - írja az Index .

Nagy vonalakban kijelenthetjük, hogy a neuronok, vagyis az idegsejt és nyúlványai együttesének számos csatornája van, amely aktiválódik extrém meleg vagy extrém hideg esetén. Genetikailag módosított egerekkel végzett kísérleteknél kiderült, hogy vannak olyan csatornák, amelyeknek közvetlen szerepük van a hőérzékelésben.

A paprika sok vizet és kevés kalóriát tartalmaz, és különösen gazdag vitaminokban. Számos jótékony hatásáról és felhasználási lehetőségeiről egy korábbi cikkünkben írtunk.

Az egyik legismertebb ezek közül a TRPV1 receptor, amely extrém forróságra reagál. A TRPV1 nem aktiválódik 42 Celsius-fokig: ez az a hőmérséklet, amelyet az egerek és az emberek már fájdalmasan melegnek tartanak. Amikor a bőr eléri ezt a hőfokot, a csatorna aktivizálódik, ez pedig azonnal továbbküldi a jeleket az agynak egy egyszerű fájdalomüzenettel.

Hidegre ugyanez a folyamat igaz, a fehérjét itt TRPM8-nak hívják. Ez azonban nemcsak az extrém hidegre reagál, hanem az egyszerű hideg érzetére is. Végül ismert a TRPA1, amely ebből a csoportból talán a legkevésbé ismert fehérje. A kutatók tudják, hogy extrém hidegre adott válaszként aktivizálódik, de nem világos, hogy van-e szerepe a hideg felismerésében is.

Az extrém hőre aktiválódó receptorra a paprikában lévő kapszaicin is hat
Az extrém hőre aktiválódó receptorra a paprikában lévő kapszaicin is hat

És most jön a csavar: ezeket a receptorokat nemcsak a hő aktiválja, hanem növények is képesek rá. A TRPV1-et, vagyis az extrém hőre aktiválódó receptorra a paprikában lévő kapszaicin is hat. A TRPM8 a mentában lévő mentolra aktivizálódik. A TRPA1-et pedig wasabireceptornak is nevezik, mert a mustárfélékben lévő kémiai anyagra is aktivizálódhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

De miért fejlesztettek ki növények olyan kémiai anyagokat, amelyek hővel kapcsolatos receptorokat aktiválnak?

Kutatók szerint azért, hogy távol tartsanak maguktól néhány állatfajtát.

Vagyis a furcsa kapcsolat magyarázatát a növények és a hőmérséklet között a növények evolúciójában kell keresnünk. Talán a növények találtak egy kiskaput a testünkben, hogy aktivizáljanak néhány receptort, hogy ne együk meg őket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra