Az ételmérgezést így kerülhetjük el

Az ételmérgezés megelőzéséhez érdemes áttekinteni, hogy mely élelmiszerek állnak leggyakrabban a probléma hátterében. Lássuk tehát, mivel érdemes óvatosnak lenni, ha a tányérunkra kerül.

Hús

A húsfélék gyakran okoznak ételmérgezést, főleg ha nyersen vagy alulsütve fogyasztjuk. Ha nagyobb darab húst sütünk, mindig használjunk húshőmérőt. Csak így lehetünk biztosak abban, hogy a maghőmérséklete elérte a szükséges szintet ahhoz, hogy elpusztuljanak benne a kórokozók. A legtöbb baromfiban campylobacter van, de szalmonella vagy clostridium is lehet, ezért nagyon fontos a megfelelő hőkezelés. Továbbá azt ajánlják, hogy a húst ne mossuk meg főzés előtt, mert így csak szétfröcsköljük a konyhában a kórokozókat.

gyümölcsök, zöldségek, szalmonella, fertőzés, ételmérgezés,
Gyümölcsök és zöldségek is hordozhatják a szalmonellát. Fotó: 123rf

Gyümölcsök és zöldségek

A gyümölcsök, zöldségek is okozhatnak ételmérgezést, a szállítás során ugyanis bárhol megfertőződhetnek szalmonellával, E.coli-val vagy lisztériával. A legbiztonságosabb ezeket is hőkezelni, nyers fogyasztás előtt pedig alaposan megmosni - még akkor is, ha nem esszük meg a héját (például a narancs esetében). A csírákkal is érdemes óvatosnak lenni, mert a nyers vagy nem megfelelően hőkezelt csíráktól is szalmonellát, E.coli-fertőzést vagy lisztériát kaphatunk. A gyerekek, idősek, gyenge immunrendszerűek, illetve várandós nők inkább kerüljék a fogyasztásukat.

Nyers tejtermékek

Sokan vannak, akik sütés közben nem tudnak ellenállni a nyers tésztának, és muszáj megkóstolniuk. Sőt, egyeseknek a kedvenc csemegéi közé tartozik. De vajon biztonságos megenni? Ide kattintva megtudhatja a választ!

A nyers tej, illetve a tejtermékek is sokszor okoznak ételmérgezést. Ezekben ugyanis campylobacter, cryptosporidium, E.coli, lisztéria vagy szalmonella is lehet. Ezek a kórokozók különösen az idősekre, a kisgyerekekre, illetve a valamilyen okból legyengült immunrendszerűekre veszélyesek. A pasztőrözés azonban elpusztítja a kórokozókat, így mindig csak pasztőrözött tejet, illetve ilyenből készült tejterméket vegyünk.

Tojás

A tojással is legyünk óvatosak, mert a legtöbb szalmonellás beteg a tojásos ételektől fertőződik meg. A kórokozók a héjon, de a tojás belsejében is lehetnek.

Halak és tengeri herkentyűk

A tengeri halak és herkentyűk is viszonylag gyakran okoznak ételmérgezést, különösen nyersen fogyasztva - éppen ezért sushi-t csak megbízható helyen vegyünk. A nyers osztriga fogyasztása is veszélyes lehet, így hőkezelés nélkül kizárólag akkor együk meg, ha egészen biztosak vagyunk benne, hogy friss.

Forrás: care2.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra