Megérkezett a távol-keleti konyha válasza a mediterrán és északi diétákra: a teljes kiőrlésű gabonák, párolt zöldségek és sovány fehérjék fogyasztásán alapuló étrendnek köszönhetően világszinten Ázsiában van a legkevesebb daganatos megbetegedés, és az olyan súlyos tünetegyüttesek is ritkábbak, mint a szív- és érrendszeri problémák, az elhízás vagy a cukorbetegség.
Egyensúlyra törekszik
A fogyasztásorientált nyugati társadalmakban nincs idő az elmélyedésre: csak bekapunk pár falatot, és rohanunk is tovább. Nem nézzük, hogy mit eszünk, a lényeg, hogy sok legyen és akár menet közben is el lehessen fogyasztani. Így a reggeli (már ha egyáltalán jut idő rá) csak egy cukros péksütemény, ebédre valami szendvicset eszünk, este pedig farkaséhesen felfalunk bármit, amit a hűtőben találunk. Az ázsiaiak első megfontolandó példája tehát az legyen, hogy próbáljunk időt szakítani az étkezésekre, hogy élvezni tudjuk az ízeket! Így jobban meg tudjuk rágni a falatokat, ami miatt az emésztésünk is jobb lesz.
Kisebb adag, több hozzávaló
Az állandó stressz és a cukros, finomított szénhidrátban gazdag étrend nem csak nem felesleges zsírpárnákat okoz, hanem sajnos súlyos betegségek táptalaja is. Kiegyensúlyozott táplálkozással sok probléma megelőzhető. Az ázsiai diéta lényege, hogy minél változatosabban kombináljuk a hozzávalókat, anélkül, hogy az összmennyiséget növelnénk. Egy kicsit ebből, egy kicsi abból is: fő az egyensúly. Nem jó egyvalamiből túl sokat vagy túl keveset fogyasztani. Persze a sikerhez nem szükséges mindenben átvenni a keleti gondolkodásmódot, elég csupán a hagyományos ázsiai diétát követni ahhoz, hogy érezzük az alakunkra és az egészségünkre kifejtett jótékony hatását. Fontos, hogy tisztában legyünk vele: bár csökken a túlsúlyunk, ez az étrend mégis több mint egy egyszerű fogyókúra. Betartásával nem csak az ideális súlyunkat érhetjük el, hanem hosszabb, egészségesebb életet élhetünk.
Az ázsiai diéta 10 alapszabálya
- Több összetevőből kevesebbet
Önmagában egy étel sem elég ahhoz, hogy biztosítson minden fontos tápanyagot. Törekedjünk arra, hogy minél többféle ételt fogyasszunk egy étkezés alkalmával, de csökkentsük az összmennyiséget: használjunk kisebb tányért, és szedjünk mindenből egy keveset. - Rizsből is többfélét!
Ne féljük keverni a különböző fajtájú rizseket! Fedezzünk fel új típusokat, mivel mindegyiknek más az íze és a textúrája. Akár egy étkezés alatt is fogyaszthatunk a különböző fajtájúakból, mint Ázsiában is teszik. Ott az emberek nem csak köretként, hanem főételként is fogyasztják ezt a remek szénhidrátforrást. Próbáljuk ki a vörös-, basmati- vagy hosszúszemű rizst, de kerüljük a barna változatot, mivel annak nehezen emészthető a héja. - Pároljuk meg!
Nagy szívességet teszünk az emésztőrendszerünknek, ha fogyasztás előtt kissé megfőzzük vagy pároljuk a zöldségeket. Bár így nagyjából az ásványianyag-tartalmuk tíz százalékát elveszítik, a maradék kilencven sokkal egyszerűbben tud majd felszívódni a szervezetünkben. Ha hidegen és nyersen fogyasztjuk ezeket, a gyomrunknak először fel kell melegítenie és meg kell főznie a táplálékot, ami a barna rizshez hasonlóan túlságosan sok időt és energiát igényel. - A kalóriaszámolgatás a múlté
Egy átlagos ázsiai nagyjából 25-40 százalékkal több kalóriát fogyaszt naponta, mint egy amerikai, mégis vékonyabb. A titok mindössze annyi, hogy jobban megválogatják az alapanyagokat és az elkészítési módokat. Míg nyugaton sokszor finomított, feldolgozott, cukros élelmiszereket fogyasztunk, addig keleten előnyben részesítik a frissen elkészített, természetes ételeket. - Ne várjuk meg az éhséget!
Az ázsiai diéta nem szabja meg, hogy hányszor étkezzünk egy nap. A legfontosabb, hogy soha ne várjuk meg, amíg farkaséhesek leszünk, inkább együnk 3-4 óránként kevesebbet. Így folyamatosan szinten tudjuk tartani az energiaszintünket, és kicsi az esélye, hogy hazaérve kiesszük a hűtőt. - Felejtsük el az esti nasit!
Kerüljük az édességek, sütemények esti órákban történő fogyasztását. Ha mindenképpen édes desszertre vágyunk, helyettesíthetjük azt valamilyen gyümölccsel. - Ne igyunk étkezés közben!
Tartózkodjunk a folyadékfogyasztástól evés közben. Az italok, főleg a jeges, hideg frissítők felhígítják az emésztő enzimeket, így nehezebben tudjuk feldolgozni a táplálékot. Fogyasszunk el egy csésze zöld teát fél órával az étkezés előtt, ami így segíteni fogja az emésztést. - Kevesebb hús, több zöldség
A hagyományos ázsiai diétában a zöldségek és a hús aránya 3:1. Válasszunk sovány húsokat, és körítsük őket párolt zöldségekkel! Ha nem bírjuk krumpli nélkül, válasszuk inkább a kedvezőbb élettani hatású édesburgonyát. Fogyasszunk több kesernyésebb zöldségfélét, mint a vörös cikória vagy a retek. - Hagyjuk el a tejtermékeket!
A keleti orvostudomány szerint a tehéntej fogyasztása sok betegség forrása lehet felnőttkorban. A különböző tejtermékek csupán gyerekek számára megengedettek, mint kalciumforrás. Később ki kell iktatnunk a mindennapi étkezésekből, mivel drasztikusan csökkentik a bélmozgást, és emésztési problémákat okoznak. - Alap a leves
Az étkezések alatti folyadékpótlást nagyszerűen meg tudjuk oldani forró levesek fogyasztásával. Próbáljunk zöldségekkel gazdagított alaplét fogyasztani! Ez nemcsak gyorsan eltelít, de alacsony kalóriatartalmának köszönhetően nem is hizlal, így büntetlenül ehetjük. Ügyeljünk arra, hogy ne a sűrű, esetleg tejszínnel készített változatot válasszunk!