Cseresznye és meggy - az egészséges testvérpár

Elhagyatott telkek, földutak mentén előfordul, hogy acélkék kérgű, arany-mézgás törzsű, terebélyes fa kínálja gyümölcseit az arra tévedt kirándulóknak.

Eleink gyakran ültették magját nemcsak a ház körül, de mindenütt, hol az ember jártában-keltében megfordult, hogy legyen, mi csillapítsa éhét-szomját az út közben eltikkadt vándornak. A földiepret követve a két következő idénygyümölcs a meggy és a cseresznye, melyeknek számos fajtája ismert és kedvelt. Ki a savanykásabb, ezért üdítő hatású meggyet, ki a ropogósabb, édesebb cseresznyét részesíti előnyben. Javasoljuk mindkettő bőséges fogyasztását! Miért is?

Az egyik fél: a meggy

Kiváló magyar fajtái a Pándy meggy és az érdi bőtermő, de említésre méltó még az igazi hungarikumnak számító cigánymeggy , mely apró szemű ugyan, ám annál zamatosabb. A meggy minden változata különösen gazdag A-vitaminban, a B1- és B2-vitaminokban. Az ásványi anyagok közül kiemelkedő káliumtartalma, valamint vastartalma is jelentős. Antioxidánsok, ezen belül úgynevezett antocián vegyületek jótékony hatással vannak főleg a vastagbél daganatos megbetegedésére, flavonoidtartalma pedig gyulladáscsökkentő hatással bír.

Serkenti az idegek működését, emésztést segítő hatását nagy mennyiség nyers fogyasztása esetén tapasztalhatjuk. Bátran javasoljuk, hogy szezonban egy-kétszer próbáljuk ki a gyümölcsreggelit: együnk meg annyi meggyet, amennyi csak jólesik! Ha ez egy kiló lesz, az se baj. Vízhajtó, serkenti a veseműködést, segíti a vitaminok felszívódását. Vérszegénység ellen is kiváló.

Ha nagyobb mennyiségű meggyet fogyasztunk vagy dolgozunk fel, érdemes külön gyűjteni a szárát és a magját. Előbbiből egyszerű forrázattal tea készíthető, mely a szívműködésre, a vérnyomásra is pozitív hatással van, sőt még fogyaszt is. Tisztára mosott, megszárított magját pedig kis párnába téve kiváló csuklótámaszt kapunk számítógépes munkához, amit felmelegítve, lehűtve praktikus gyógyászati segédeszközként is használhatunk. És most lássunk néhány egyszerű receptet!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kókusztejes meggyturmix

  • 10 dkg kókuszreszelék
  • 1 liter víz
  • 60 dkg magozott meggy
  • méz, ízlés szerint

A kókuszreszeléket vízzel összeturmixoljuk, majd leszűrjük. Az így nyert kókusztejet magozott meggyel és a mézzel simára turmixoljuk. Ha valaki szereti, nem muszáj leszűrni a kókuszreszeléket.

Mentás meggylé

  • 80 dkg magozott meggy
  • 1 csokor menta
  • víz, ízlés szerint

A meggyet kimagozzuk, levét kipasszírozzuk. A mentaleveleket vagy csigás gyümölcs- illetve búzafűprésen kipréseljük, vagy apróra vágva adjuk hozzá a meggyléhez. Tetszés szerint hideg vízzel hígítva rendkívül üdítő hatású ital.

A másik fél: a cseresznye

Mind a ropogós, mind az édes, puha húsú változata vese- és vértisztító hatású, ezáltal bőrújító is, jó a pattanások ellen. Csökkenti a vér húgysavszintjét, a köszvény megelőzésében is bizonyított hatása. Enyhe hashajtó hatása miatt szorulással küszködőknek is ajánlott fogyasztása. A vitaminok közül az A, a B1, a B2, a B6 és a C jelentős, így erősíti az immunrendszert, gátolja a daganatos elváltozások, szív- és érrendszeri problémák kialakulását. Sok ásványi anyagot és nyomelemet: folsavat, foszfort, kalciumot, káliumot, nátriumot, kobaltot, és kiemelkedően sok vasat tartalmaz. Fogyasztása segíti a fogak és csontok fejlődését, ezért gyerekeknek kifejezetten ajánlott: általában nem is kell sokat győzködni őket, a ropogós zamatos gyümölcsöt legtöbbjük kedveli. Káliumtartalma a zavartalan izomműködésért, a normál vérnyomásért , a megfelelő szívritmusért felelős.

Ha nagyobb mennyiség fogyasztását követően vizet iszunk, könnyen felpuffaszthat minket, ugyanis a héján előszeretettel megtelepedő élesztőgombákat a vízzel felhígított gyomorsav nem képes elpusztítani, így a gyümölcs magas cukortartalma kedvező táptalajt biztosít a gombák szaporodásához. A cseresznyét leginkább nyersen fogyasszuk, de az érdekesség kedvéért bemutatunk egy egyszerű receptet:

Cseresznyés bögrés zabos süti

  • 4 bögre magozott cseresznye
  • 3-4 bögre zabpehely (fele finomra őrölve; mennyisége a cseresznye nedvességtartalmától függ)
  • 2 bögre szeletelt mandula
  • csipetnyi só
  • édesítőszer ízlés szerint
  • kókuszzsír, a tepsit kikenni

A hozzávalókat összegyúrjuk, és hűtőszekrényben pihentetjük, míg a zabpehely meg nem szívja magát. Kikent tepsibe simítjuk, 160°C-os sütőben 30 perc alatt készre sütjük. Jó étvágyat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra