Dietetikusok tippjei: így lesz tökéletes a húsvéti menü

Hogyan válassz húsvéti sonkát? Miket tarts szem előtt a hidegtálak összeállításakor és a sütemények készítésekor? Hogyan mérsékelheted a sófogyasztást az ünnep alatt? Mutatjuk a szakértők tanácsait.

A dietetikusok tippjeinek köszönhetően akkor sem kell lemondanod a hagyományos húsvéti ételekről, ha az egészséges táplálkozás szabályait követed – állítja Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz (NNGYK) tartozó Merőkanál.hu. A szakértők egy korábbi cikkükben már összefoglalták a legfontosabb tudnivalókat – az alábbiakban a leghasznosabb tanácsokból válogatunk.

Akkor sem kell lemondanod a hagyományos húsvéti ételekről, ha az egészséges táplálkozás szabályait követed. Fotó: Getty Images
Akkor sem kell lemondanod a hagyományos húsvéti ételekről, ha az egészséges táplálkozás szabályait követed. Fotó: Getty Images

Minőségi sonka, mérsékelt sóbevitel

Ha teheted, lehetőleg magas hús- és alacsonyabb zsírtartalmú terméket válassz. Kerüld a gyorspácolású termékeket, inkább a hagyományosan érlelt darabokat részesítsd előnyben.

Mivel a húsvéti sonkának általában igen magas a sótartalma, fontos, hogy törekedj a túlzott sófogyasztás elkerülésére – főleg akkor, ha magas vérnyomással, szívproblémákkal vagy érrendszeri betegségekkel küzdesz. Éppen ezért a sonka főzésekor ne adj további sót a főzővízhez, de ne sózd meg a zöldségféléket és főtt tojást se! Emellett, amit csak tudsz, te magad készíts el az ünnepi asztalra, így könnyen befolyásolhatod a hozzáadott só mennyiségét.

Egy kis odafigyeléssel könnyedén készíthetünk olyan ropogtatnivalókat a húsvéti asztalra, amik kicsit egészségesebbek a megszokott sós falatoknál. Nézd meg a Nosalty legjobb receptjeit!

Így lesznek egészségesebbek a hagyományos fogások

Az egyik legfontosabb alapszabály a friss, ép és jó minőségű, megbízható forrásból származó alapanyagok beszerzése. Törekedj továbbá az alacsonyabb zsírtartalmú húsok és tejtermékek használatára. Az ünnep asztalon szerepeljenek friss zöldségek, savanyúságok, gyümölcsök és teljes értékű gabonák is, ezzel ugyanis növelheted az ételek telítőértékét, valamint rost- és vitamintartalmát is.

Kalácsból is érdemes olyat keresni (vagy készíteni), amely magasabb rost- és alacsonyabb cukortartalommal rendelkezik. „A nehéz, margarinos és túlédesített krémes sütemények helyett válasszunk egészségesebb alternatívákat. Keressünk olyan recepteket, melyek kerülik zsiradékok – margarin, vaj, olaj – túlzott használatát, kevesebb cukormennyiséget írnak elő,  a liszt egy részét teljes értékű gabonákkal (pl. teljes kiőrlésű búzaliszttel, zabliszttel, zabpehellyel) helyettesítik” – írták a dietetikusok.

Mindig fontos szempont, hogy az ételek elkészítéséhez a jó minőségű alapanyagokat részesítsük előnyben, helyes konyhatechnológiát alkalmazzunk, továbbá ügyeljünk a mértékletességre és a változatosságra is. A mértékletességgel nemcsak a bevitt zsiradék, só és cukor mennyiségét csökkenthetjük, hanem elkerülhetjük az ünnepek környékére jellemző túlevést is” – olvasható a Merőkanál.hu cikkében.

További hasznos tanácsok az ünnepi időszakra

A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy az ünnepi menü megtervezésekor az ételallergiás, illetve az ételintoleranciában szenvedő vendégekre, családtagokra is gondolni kell. Ráadásul ilyenkor sem szabad megfeledkezni a napi 2-2,5 liter folyadék beviteléről – az alkoholok és a cukrozott, szénsavas üdítők mennyiségét azonban már vásárláskor jobb minimalizálni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fentiek mellett a kisgyermekes családoknak is megfogalmaztak néhány hasznos tanácsot a szakértők. Egyrészt azt ajánlják, hogy a gyerekeket is vond be az ételek elkészítésébe, hiszen úgy majd szívesebben megkóstolják a számukra szokatlanabb ízű és kinézetű falatokat is. Másrészt fontos észben tartani azt is, hogy bár a torma igen gyakori kísérője a húsvéti ételeknek, a kisgyermekeknek nem szabad erős, csípős ételeket adni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.