Az ételkészítés minden ismert módszerét képtelenség használni, ám tudatosan válogatni közülük annál könnyebb. Figyeljünk mindig arra, hogy a fontos tápanyagokat minél jobban megtartsuk, a káros folyamatokat pedig kerüljük. A módszereket megismerve időről időre mérlegelhetünk, melyik a legegészségesebb az éppen soron levő alapanyag esetén, ami csak arra vár, hogy gőzölgő finomság készüljön belőle a családnak. Lássuk sorban a legfontosabb főzési módszereket!
Gőzöléses és forralásos ételkészítés
A gőzöléses és forralásos alapú főzési eljárások során az ételeket többnyire valamilyen folyadék segítségével készítjük el, általában vízben, ízesített alaplében vagy gőzben. Ezek a módszerek elsősorban tészta, rizs, hüvelyesek vagy más zöldségfélék elkészítésére alkalmasak.
Gőz
Forralás
A forralás lényege, hogy nagy mennyiségű, kb. 100°C-os folyadékban főzzük az ételt. Ilyenkor, ha tehetjük, használjunk minél kevesebb vizet, hogy csökkentsük a vitamin- és ásványianyag-veszteséget! A főzővizet érdemes minden esetben megtartani, hiszen jól jöhet még levesalapként vagy mártások elkészítésénél.
Abálás
A lassú főzés, vagyis abálás annyit jelent, hogy a forráspontnál alacsonyabb hőmérsékletű (75-95°C-os) folyadékban történik az ételkészítés. A zöldségek és a burgonya elkészítéséhez nem ideális módszer, mivel a hosszú főzési idő miatt nagyobb mennyiségű tápanyag távozik az ételből. Abáláshoz mindig nagy átmérőjű lábost használjunk, és ha az étel jellege engedi, a sót és a cukrot részben váltsuk ki szárított és zöld fűszerekkel!
A kímélő zöldséges vagy húsos fogások elkészítéséhez ideális módszer a párolás vagy dinsztelés, amit ideális esetben egy a lábashoz szorosan illeszkedő (a lehető legszélesebb és leglaposabb) fedővel tehetünk még hatékonyabbá.
A dinsztelés egy speciális módja a glasszírozás: ekkor a zöldségeket (pl. sárgarépát, kis hagymafejeket) beleforgatjuk a párolófolyadékba, amit később egy kissé megcukrozunk és elfőzünk. Ennél az eljárásnál is érdemes eltenni a megmaradt vizet, ahogy a forralásnál is.
Főzés nagy nyomáson
Főzés mikrohullámú sütőben
A mikrohullámú sütőben elektromágneses hullámok segítségével, kis mennyiségű folyadék hozzáadásával vagy akár anélkül is elkészíthetjük a fogásokat. Az étel felszínén azonban piros és ízes kéreg csak akkor keletkezik, ha a főzést valamilyen száraz eljárással (pl. grillezéssel) is kiegészítjük.
Cikksorozatunk következő részében az ún. száraz ételkészítési módszereket vesszük sorra.
Forrás: Nestlé Életmód Iránytű 2010/III