Egészségügyi tévhitek: ezeket felejtsük el

Szinte biztosra vehetjük, hogy az egészségünkkel kapcsolatos tanácsok sosem fogynak el. Mégis, vannak olyan, amelyeket jobba, ha minél előbb elfelejtünk - ezekből válogattuk.

Tévhit: a zöld smoothie egészséges

Helyes: a zöldség önmagában egészségesebb

Sokan azt hiszik, hogy a smoothie-vá préselt zöldségeket azért is jó fogyasztani, mert megspóroljuk azt az energiát, amit a rágásra és emésztésre fordítanánk, így gyorsabban kezd el felszívódni a tápanyag, ha megisszuk. Megjegyeznénk: a logika nem rossz, de a cukor is gyorsabban kezd el ilyenkor hatni (gondoljunk csak az almában, sárgarépában vagy céklában található mennyiségre), emiatt pedig a lé megivása után hamarabb jelentkezik az éhségérzet és az elfogyasztott tápanyagok is gyorsabban haladnak át szervezetünkön, mintha csak megettük volna azokat.

Mit tehetünk ilyenkor? Együnk. Ne daráljunk, ne pépesítsünk, rágjunk, együnk, emésszünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

<div class="cikkdoboz">A mérsékelt és megfelelő időben fogyasztott szesz tényleg segíthet az emésztésben. A szakértő szerint a legjobb egy étkezés előtti sherry (ez a spanyol likőrbor a bornál erősebb, de a magyar pálinkánál azért gyengébb ital). Bizonyos proseccók (pezsgők), egy portói, sörből pedig egy pilzeni "típusú" tesz jót az emésztésnek. <a href="https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/tevhit_vagy_igazsag_segiti-e_a_palinka_az_emesztest/20141006122341" target="_blank">Kattintson a részletekért!</a></div> Tévhit: a humusz és a sárgarépa a tökéletes harapnivaló

Helyes: egészséges lenne, ha ismernénk a mértéket

Hiába mondják egészségesnek a humusz alapját képező csicseriborsót, mert zsírokban is igen gazdag - a boltokban vagy éttermekben kapható változatokban például igen sok olívaolaj található. Ezzel önmagában még nem lenne sok baj, ha meg tudnánk állni 70 kalória környékén - egy átlagos adag humuszt viszont 700 extra kalóriát jelent. Ami pedig a sárgarépát illeti - cukorban és szénhidrátban gazdag zöldségről beszélünk, kicserélhetnénk ezt uborkára vagy zellerre. Ha nem tudunk lemondani a humuszról, egy nagy evőkanálnál ne együnk többet egyszerre.

Tévhit: igyunk napi nyolc pohár vizet

Helyette: inkább együnk

Számoljunk egy kicsit: nyolc pohárnyi víz körülbelül két liternek felel meg, ha pedig ezt összevetjük egy átlagos emberi gyomor térfogatával, gyorsan rájövünk, hogy gyakorlatilag túl akarjuk tölteni magunkat. Az tény, hogy oda kell figyelni a hidratálásra, de tegyük ezt is mértékkel. Együnk inkább olyan ételeket, amelyekben sok a folyadék: uborkát, zellert, görögdinnyét . Igyunk (vagy együnk) többet, ha alkoholt vagy kávét iszunk, illetve izzadunk a nyári melegben.

A zöldség önmagában egészségesebb, mint a zöld smoothie

Tévhit: estére már ne együnk szénhidrátot

Helyes: a szénhidrát nem tudja, hogy este van

Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy elhízunk az este fogyasztott szénhidráttól - a gyakorlat inkább azt mutatja, a kérdés inkább az lehet, mit teszünk azért, hogy ledolgozzuk az elfogyasztott kalóriát. Ráadásul az este fogyasztott szénhidrát segít abban, hogy triptofánt termeljünk, aminek hatására lenyugszunk és jobban tudunk aludni. A zsírszegény tejjel fogyasztott zabkása például remek étel lehet estére. Több megkérdezett személyi edző is azt állította, hogy az alvás későbbi fázisában testünk anyagcseréje felgyorsul és zsírt éget, így nem is lehet azt mondani, hogy elhízunk egy esti szendvicstől. Ha mindez nem elég: 2011-ben izraeli kutatók két csoportra osztott 70 önkéntessel végeztek kísérletet: az egyik csoport napközben evett szénhidrátot, a második csoport a napi bevitel 80 százalékát este ette. Hat hónap elteltével az utóbbi csoport többet fogyott és kevesebbet éhezett napközben, mint a kontrollcsoport tagjai.

Tévhit: napi öt adag zöldség/gyümölcs az egészséges étkezés alapja

Helyes: inkább nyolc, vagy még több

A WHO nemzetközi egészségügyi szervezettől ered ez a tanács - a szigetországban például minden harmadik felnőtt eszik csak napi öt adagnyi zöldséget vagy gyümölcsöt. Ám egy 2011-es kutatás még ezen ajánlást is pontatlannak tartotta: napi nyolc adagra emelve az előírást például 22 százalékkal csökkenthetjük a szívinfarktus esélyét. Természetesen a napi öt adag egy sokak által betartható mennyiségnek tűnik, de korántsem elegendő: a tengerentúlon 5-13, Dániában 6, Japánban 17 (!) adagról beszélnek a szakértők. Ausztráliában például hetet javasolnak, de úgy, hogy ebből öt legyen zöldség és kettő legyen gyümölcs. Mindezt azért érdemes megfontolni, mert ha sok gyümölcscukrot veszünk magunkhoz, az nem lesz jó hatással a vércukrunkra, sőt a nagyobb étvágy miatt többet is ehetünk a kelleténél. Érdemes tehát megfontolni az ausztrál javaslat követését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra