Tényleg egészségtelen az éhgyomorra fogyasztott kávé? – erre a kérdésre próbált választ adni Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, hogy a jelenlegi tudományos ismeretek alapján nehéz egyértelműen ajánlani vagy elvetni az éhgyomorra történő kávéfogyasztást.
Mi van a kávéban?
Mint ismert, a kávébab legfontosabb összetevője a koffein. Emellett azonban szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket, ásványi anyagokat, aromákat és savakat is tartalmaz, amelyek egy része a pörkölési folyamat során jön létre.
A pörköléskor keletkező anyagok – például a klorogénsav – fokozzák a gyomorsav-termelést és irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját, ezért az érzékeny gyomrú fogyasztóknál gyomorégés, reflux és más gyomorpanaszok jelentkezhetnek. Ebben a pörkölés módja is fontos szerepet játszik, az ipari módon előállított kávét ugyanis magasabb hőmérsékleten pörkölik, mint a kézműves kávémanufaktúrákban feldolgozott kávét. A nagy hő hatására sokkal több keserű anyag képződik, mint a kíméletes eljárás során” – magyarázták.
Mit tegyél, ha érzékeny a gyomrod?
A kutatások alapján a szakértők azt ajánlják az érzékeny gyomrúaknak, hogy
- egyenek valamennyit a reggeli kávéivás előtt,
- inkább világosabb pörkölésű kávét válasszanak,
- adjanak egy kevéske tejet a kávé gyomorirritáló hatás csökkentése érdekében.