Élelmiszerek, amelyek sokáig elállnak

Ha nagy tételben vásárolunk, az nemcsak a pénzspórolásban segíthet, hanem abban is, hogy kevesebb hulladékot termeljünk. Ez persze csak akkor igaz, ha mindent el is fogyasztunk, amit megvettünk - éppen ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy melyik élelmiszer mennyi ideig áll el.

Vannak olyan élelmiszerek, amelyeket akár 1,5-2 évig is elállnak, ha megfelelően tároljuk őket. Mutatjuk, mikből érdemes bespájzolni az akciók alkalmával!

Chiamag és fahéj

Chiamagból például bátran vehetünk nagyobb mennyiséget, mivel 18 hónapig eláll. Nem véletlenül nevezik szuperélelmiszernek, hiszen sok benne az omega-3 zsírsav, a rost, a magnézium, a kalcium és az antioxidáns is. Sokak kedvenc reggelijének alapanyaga, a zabpehely pedig körülbelül egy évig őrzi meg frissességét.

Az őrölt fahéjból szintén bespájzolhatunk, mivel légmentes záródó tartóban akár 3-4 évig is megőrzi a frissességét. Sóból ugyancsak bármennyit vásárolhatunk, mert jól záródó edényben tárolva korlátlan ideig megőrzi a minőségét - nem véletlen, hogy a sóval tartósítás régebben igen népszerű szokás volt.

zabpehely, chiamag, fagyasztott gyümölcs, olajos magvak, fagyasztott zöldség, élelmiszerek, szavatossági idő
A zabpehely, az olajos magvak és a fagyasztott gyümölcsök sokáig elállnak. Fotó: 123rf

Kókuszzsír és szárazbab

Vannak olyan olajok, zsiradékok, amelyeknek néhány hónap alatt lejár a szavatosságuk - az olívaolaj például bontatlan csomagolásban egy évig, felbontva pedig mindössze 3-5 hónapig áll el. A kókuszolaj, illetve a kókuszzsír azonban száraz, hűvös helyen tárolva akár három évig is fogyasztható marad, mivel ellenállóbb az oxidációval szemben, mint más növényi zsiradékok. A szárazbab is eláll a kamrában 1-2 évig, légmentesen záródó tartóban, csak az a fontos, hogy mindig áztassuk be, mielőtt megfőzzük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Évente több millió tonnányi élelmiszert dobnak ki világszerte, pedig ezeknek az ételeknek több mint fele még fogyasztható lenne. Ennek oka, hogy sokan félreértelmezik a csomagolásokon látható dátumokat. Mit jelentenek pontosan ezek a jelzések? Mutatjuk!

Aszalt és fagyasztott gyümölcsök

Az aszalt gyümölcsök - nem meglepő módon - jóval tovább elállnak, mint a frissek. A mazsola , valamint a szárított barack, mangó, áfonya és szilva például fél évig eltartható bontatlanul, felbontás után pedig - a hűtőben tárolva - akár újabb hat hónapig fogyasztható marad.

A mélyhűtött bogyós gyümölcsök szavatossága 8-12 hónap, a zöldségeké pedig 8 hónap. Tehát ezekből is bátran vehetünk annyit, amennyi csak elfér a mélyhűtőnkben, hiszen vitamin- és rosttartalmuk fagyasztva is megmarad.

Diófélék és köretek

A diófélék és az olajos magvak általában egy évig állnak el bontatlan csomagolásban, felbontás után pedig körülbelül fél évig fogyaszthatók, ha a hűtőben tároljuk őket. Jó megoldás esetükben a fagyasztás is, így 6-12 hónapig állnak el.

A quinoából akár kilószámra betárazhatunk, mivel 2-3 évig megőrzi a minőségét, ráadásul remek teljes értékű növényi fehérjeforrás. A tojásmentes száraztésztákból is bátran vegyünk nagy tételt, mert ezek akár két évig is frissek maradnak. A rizsek közül a fehér és a vadrizs két évig őrzi meg szavatosságát, a barna rizs pedig egy éven át. De a hónapokkal ezelőtt megvásárolt teaféléket sem kell kidobnunk: a filteres teák 18-36 hónapig, a szálas változat pedig körülbelül két évig marad friss. A lényeg, hogy légmentesen záródó tartóban tároljuk őket.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.