Eltűnik a tengeri hal a boltokból

A klímaváltozás következtében felmelegedő óceánokban összeomolhat a táplálkozási lánc, ami végül ahhoz vezet, hogy nem lesz elég lehalászható hal a piac számára, állapította meg egy ausztrál tanulmány.

Valóban összeomlik a táplálkozási lánc?

Az Adelaide-i Egyetem kutatói szerint az óceánok emelkedő hőmérséklete miatt "a táplálkozási lánc alján lévő algáktól a növényevők és ragadozók felé irányuló energiaáramlás csökken, ami káros hatással lesz a kereskedelmi halászatra" - írja a Sciencedaily.com cikkére és az MTI értesüléseire hivatkozva az Index .

Az egészséges táplálkozási hálózatok fontosak a faji sokszínűség fenntartásához és világszerte sok millió embernek nyújtanak megélhetést. "Tudatában kell lennünk, hogy a klímaváltozás a közeli jövőben hogyan változtatja meg ezeket a tengeri táplálkozási hálózatokat" - mondta Hadayet Ullah, a tanulmány vezető szerzője.

Klímaváltozás: éhen fogunk halni? 2014. március 27-én számoltunk be róla, hogy az élelem- és vízhiány, valamint az állat- és növényfajok kihalásának kockázatával foglalkozott az ENSZ akkori, legfrissebb jelentése. A klímaváltozás ugyanis veszélyeztetheti az élelmezés biztonságát, lelassíthatja a világ gazdaságának növekedését, és talán már visszafordíthatatlan károkat okozott a természetben - írta korábban az ENSZ a jelentésében. Korábbi cikkünket a témában ide kattintva érheti el.

hal halfogyasztás halfogyasztás népszerűsítése halászat tengeri hal táplálkozás, Egy ausztrál tanulmány szerint eltűnhet a tengeri hal a boltokból
Egy ausztrál tanulmány szerint eltűnhet a tengeri hal a boltok polcairól

Komoly változás a tengeri táplálkozási láncban

" A klímaváltozás növelte a növények termőképességét, ám ez az főként apró kék-zöld algák elszaporodását jelentette, és nem segítette a táplálékláncot, mivel ezek az algák túlnyomórészt ehetetlenek, a növényevők nem fogyasztják őket" - ismertette a kísérletet a tudós.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók 12, egyenként 1600 literes tartályt állítottak fel, amelyben a különböző tengeri élőlények - algák, halak, tengeri szivacsok és rákok - számára a felmelegedő óceán körülményeit szimulálták. A kis ökoszisztémákban fél éven át tartották fenn a várható klímaállapot körülményeit, ez alatt az idő alatt rögzítették a fajok növekedését, túlélését és termőképességét.

A tanulmányt ellenőrző Ivan Nagelkerken, az ökológiai és környezeti tudományok professzora viszont rámutatott: ahhoz, hogy a klímaváltozás következtében a tengeri táplálkozási láncban bekövetkező változásokról helyes képet rajzolhassunk, még összetettebb és valósághűbb megközelítésre lesz szükség.

Ennyivel lett olcsóbb a hal Ahogy arról korábban a HáziPatika.com beszámolt, az áfacsökkentés hatására akár 15-20 százalékkal is bővülhet a halak értékesítésének forgalma, a fogyasztók pedig 17-22 százalékkal kedvezőbb áron juthatnak pontyhoz, harcsához vagy épp lazachoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.