Ennyi mindenre jó a fokhagyma

Jellegzetes szaga ne tántorítson el senkit a fogyasztásától: a fokhagymát nem csak jó íze, de gyógyhatása miatt is érdemes beépíteni a mindennapi étkezésünkbe.

A fokhagyma jellegzetes illatát sokan szeretik, és legalább annyian ódzkodnak tőle, a legtöbben azonban egyetértünk abban, hogy az aromája elsősorban az ételeknek "áll jól", a fokhagymás lehelet viszont meglehetősen taszító. Hasznos lenne pedig a rendszeres fogyasztása, hiszen hatóanyagai igen jó hatással vannak az egészségünkre.

Ne dőljünk be az interneten terjedő, igencsak megkérdőjelezhető gyógymódnak: ne dugjon foghagymát a fülébe! Hogy miért, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Mit gyógyít a fokhagyma?

Ezt a fűszernövényt már közel ötezer éve ismerik és használják az emberek. Egyiptomi tekercsek és görög orvosi feljegyzések is megemlékeznek a fokhagyma gyógyító hatásáról, amelyet számos betegség kezelésére alkalmaztak. Több mint huszonöt fajta hatóanyag - enzimek, vitaminok , ásványi anyagok és nyomelemek - található meg benne. Bár sok olyan betegségre is használta a népi gyógyászat, amelyek leküzdéséhez érdemben nem járulhat hozzá (lepra, szifilisz), a rendszeres fogyasztása azonban bizonyítottan jó hatással van a koleszterinszintre, segíthet beállítani a vérnyomást, és egyes vizsgálatok szerint a vércukorszint stabilizálásában is szerepet játszik.

A fokhagyma jótékony hatása régóta ismert
A fokhagyma jótékony hatása régóta ismert

Baktérium- és vírusölő

Baktérium- és vírusölő hatása is van, a benne lévő allicinnek köszönhetően: bizonyos mikroorganizmusok ellen még a penicillinnél is hatásosabb. Emésztőrendszeri zavarokat előidéző kórokozók ellen is bevethető: gyomor- és bélpanaszok ellen régi házi gyógymód a fokhagymaleves. Antibakteriális hatásának köszönheti, hogy a húsok egyik fontos tartósítószere évszázadok óta, hiszen például megakadályozhatja a baktériumok által okozott súlyos ételmérgezést, a botulizmust. Vírusölő képessége miatt a bélhurut, a májgyulladás illetve a herpesz ellen is használható. Felveszi a harcot továbbá bizonyos gombás fertőzések ellen is, ezért bőrgombák kezelésére is használnak fokhagymaoldatokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kevésbé ismert, de a fokhagyma természetes afrodiziákum is. Ennek több oka lehet: a vértisztító hatás mellett jelentős a tonizáló hatása, illetve serkenti a hipofízis működését és a hormonális rendszert is. A hatás azonban nem azonnali, sőt: erős fokhagymás szaggal sokszor egy egész napig le kell mondanunk a sikeres randevúkról.

Hogyan nyomjuk el a fokhagyma illatát?

Sokan gyógyszerként, apróra vágva nyelik le a fokhagymát, hogy a szájban a lehető legkevesebb ideig maradjon, és ne hagyjon szagot maga utána. Semlegesítő hatást tulajdonítanak a meleg tejnek, a méznek, a vörösbornak, a pörkölt kávénak, a friss petrezselyemnek. Ez utóbbiak nyilván a saját aromájukkal is fellépnek a fokhagyma illatanyagai ellen, így inkább elnyomják azt.

De a fokhagyma makacs szagát nem lehet ilyen könnyen kijátszani: az aromaanyagok ugyanis nemcsak a gyomorba kerülnek, hanem továbbhaladva a belekből bejutnak a vérbe, s eloszlanak az egész szervezetben. Egy részük a vizelettel, egy részük pedig a verejtékkel távozik a szervezetből, így a testszagunk is árulkodni fog arról, hogy korábban mit fogyasztottunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.