Ennyiféle bajunk lehet a tejtől

Mi a különbség a tejcukor-érzékenység, a laktóz-intolerancia és a tejallergia között, és melyik milyen tünetekkel jár? A Ködpiszkáló blog elmagyarázta a főbb különbségeket.

Sok embernél kíséri puffadás, gyomorfájdalom és legutóbbi bejegyzésében tett rendet a definíciók között.

A két állapot nagyon eltérő tünetekkel és hosszú távú következményekkel jár. A laktóz-intolerancia egyes esetekben elmúlik, vagy ha nem is történik meg ez a kedvező fordulat, a tünetek kordában tarthatóak például a laktóztartalmú élelmiszerek kerülésével vagy a laktáz enzim pótlásával. A tejfehérje-allergia esetén is gyakori, hogy megszűnik a túlérzékenységi reakció (a kisgyermekként tejfehérje-allergiások 90%-a "kinövi" a betegségét). Az allergia immunológiai okokra vezethető vissza, az intolerancia viszont alapvetően emésztési zavar.

A beteg a tejben található fehérjére lehet allergiás, vagy a tejcukorra intoleráns

A laktózérzékeny betegek tüneteit az okozza, hogy a bélrendszerükben nincs elegendő a laktáz nevű enzimből, amely képes a tejcukrot lebontani. Ez az enzim a tejtermékekkel elfogyasztott tejcukrot (vagyis a laktózt) két, egyszerűbb cukor-építőelemre (glükózra és galaktózra) bontja, amelyek a bélben képesek felszívódni. Hogyha viszont nincs megfelelő mennyiségű laktáz, s laktózból a vékonybélben nem, vagy csak alig képződik glükóz és galaktóz, a tejcukor változatlan formában a vastagbélbe jut. Itt a bélbaktériumok kezdik lebontani, így szerves savak és gázok képződnek, amelyek kialakítják az állapotra jellemző emésztőszervi tüneteket.

A rendszeres tejfogyasztás nemcsak a csontjainknak tesz jót, hanem az agyunknak is. Hogy ez minek köszönhető, arról az alábbi cikkünkben olvashat!

Ha a fent olvasható tüneteket magunkon is tapasztaljuk, nem árt szakember - azaz egy dietetikus vagy gasztroenterológus - tanácsát kérni, aki nemcsak azt magyarázhatja el, mi a különbség az allergia és az intolerancia között, hanem arra is képes, hogy megállapítsa, pontosan mi is okozza a tüneteket. S ha világossá válik az ok, étrendi és egyéb tanácsokat is tud adni ahhoz, hogy tünetmentesen és egészségesen élhessünk.

Forrás: Ködpiszkáló

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.