Miért van néha szappaníze a koriandernek?
Ha szeretjük a koriandert , annak a leggyakrabban genetikai oka van – az OR6A2 nevű gén hatására alakulnak ki bennünk azon receptorok, amelyek kiszűrik a korianderben nagy mennyiségben megtalálható aldehideket. Nem meglepő módon az aldehidek a szappanokban is megtalálhatóak.
Miért annyira intenzív a halszag?
A hal sokak által rossznak tartott szaga az úgynevezett trimetilamin nevű vegyi anyagnak köszönhető, ami a rossz szájszagot is okozza. A halak és a tengeri élőlények ezt a vegianyagot azért állítják elő nagyobb mennyiségben, mert ezzel csökkentik testfolyadékaik fagyáspontját. Ez a vegyianyag egyébként a növények és állatok bomlástermékei között is megtalálható.
Miért szeretünk vagy utálunk meg bizonyos ételeket életünk bizonyos szakaszaiban?
Ahogy öregszünk, ízlelőbimbóink összemennek, zsugorodnak, szervezetünk pedig nem képes pótolni ezeket. Időskorban tehát egyre kevésbé leszünk érzékenyek az ízekre, ezért is vagyunk hajlamosak erősebb, érzékelhetőbb ízű ételeket fogyasztani.
Hogy készül a magtalan szőlő?
A magtalan szőlők véletlenszerű genetikai mutációk klónjai – úgy fejlődtek ki, hogy egyáltalán nem alakulnak ki bennük magvak. Emellett hosszas nemesítéssel, szőlőfajták keresztezésével is elérhető, hogy a gyümölcs nagyon kisméretű magokat tartalmazzon.
Ki evett először sajtot?
Régészeti bizonyítékaink vannak arra, hogy időszámításunk előtt hétezer évvel a Közel-Keleten az emberek már fejtek tejet állataikból és ezt a tejet fel is dolgozták étkezési célokra. Ezt köpülőedényekből, illetve az ezekben található szerves maradványokból lehetett megállapítani.
Miért szellentünk a babtól?
A bab édességét az oligoszacharid nevű vegyületeknek köszönhetjük és amennyire ez jól esik ízlelőbimbóinknak, gyomrunk annyira nem tud mit kezdeni ezekkel. Gyakorlatilag érintetlenül haladnak keresztül a vékonybélen, a vastagbélben viszont egyes baktériumok módszeresen bontják ezeket. Ennek hatására fejlődik kén- és metángáz, amit nem tudunk magunkban tartani.
Miért lesz furcsa szaga a vizeletünknek a spárgától?
Ezt a csak a spárgában megtalálható spárgasav okozza, ami a vizeletben bomlik le. A bomlás számos kellemetlen szagú kénvegyületet eredményez.
Miért változik meg az agyműködésünk az alkohol hatására?
Kémiai szempontból több oka is van ennek. Az alkohol megzavarja a GABA nevű neurotranszmitter működését. A GABA a központi idegrendszerben legfontosabb gátló neurotranszmittere, amely nélkülözhetetlen a legtöbb idegrendszeri funkció szabályozásában.
Az alkohol blokkolja a glutamát nevű transzmittert is, amely a tanulási és emlékezési funkciókat vezérli. Ha a glutamátműködés blokkolva van, agyunk számítási képessége jelentősen lecsökken. Mindemellett az alkohol hatására sok olyan vegyület is termelődik, amiktől jobban érezzük magunkat – ilyen például a szerotonin és a dopamin is.
Miért lesz fejfájásunk a kéksajttól?
Az érettebb kéksajtokban egy olyan tiramin nevű vegyület található, amely az arra érzékenyekben fejfájást válthat ki.
Miért kívánjuk a szénhidrátot, ha szomorúak vagyunk?
A szénhidrát hatására több szerotonin termelődik, ami testünk egyik jóérzést kiváltó hormonja, egyben pedig hangulatjavító. Ha szomorúak vagyunk, egy szerotoninroham megszüntetheti ezt az állapotot.
Miért jobb az egészségtelen ételek íze?
Evolúciós szempontból csak jót teszünk magunkkal, ha kalóriagazdag ételeket eszünk, ugyanis ezek növelik túlélésünk esélyeit. Régen legalábbis ez volt a helyzet – manapság viszont túl sok a kalóriagazdag étel. Azaz evolúciós programunk súgja nekünk, hogy mindenhol tömjük tele magunkat kalóriákkal, amikor csak lehet.
Forrás: Buzzfeed.com