Erre figyelj, hogy ne kapj ételmérgezést a fesztiválon

Ha te is azok közé tartozol, akik a fesztiválszezon miatt várták a legjobban a nyarat, akkor már bizonyára megvannak a jegyeid és izgatottan készülsz az év bulijára. Nem árt azonban résen lenned, ugyanis a nagy meleg, valamint a „tábori” körülmények miatt gyakran előfordul, hogy ételmérgezés lesz a büfés ebéd vagy vacsora vége.

Talán semmi sem tudja jobban elrontani a fesztiválhangulatot, mint egy ételmérgezés. Érthető tehát, hogy szórakozni vágyók szeretnének minden tőlük telhetőt megtenni az élelmiszer-eredetű megbetegedések megelőzéséért. Egyikük egyenesen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) fordult a kérdéssel: Milyen büfékben ehetünk bátran egy fesztiválon?

A szakértők válaszát teljes terjedelmében a Nébih Facebook-posztjában olvashatod el. Az alábbiakban azonban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tanácsokat az ételmérgezés elkerülésére.

fesztivál ételek
Ha nem vigyázol, könnyen ételmérgezés lehet a fesztiválozás vége. Fotó: Getty Images

Nagyon nem mindegy, hol eszel!

Ahogy a Nébih fogalmazott, a nagy melegben, „tábori” körülmények között gyakrabban előfordulhatnak élelmiszer-eredetű megbetegedések. Éppen ezért érdemes nagyon körültekintően megválasztani, hogy hol veszünk ételt a fesztivál ideje alatt.  A szakértők szerint az alábbi szempontokat a legfontosabb figyelembe venni:

  • Az üzlet/eladóhely legyen tiszta, területe pedig legyen rendezett!
  • Fontos, hogy a vendéglátóegység ne legyen tele felesleges tárgyakkal, lomokkal, valamint ne legyenek körülötte legyek, egyéb rovarok vagy háziállatok!
  • A kiszolgáló viseljen tiszta munkaruhát, haját pedig fedje le vagy kösse szorosan hátra!
  • A büfés keze mindig legyen tiszta. A személyzet ne viseljen gyűrűt, körömlakkot vagy műkörmöt (ezek ugyanis elfedhetik a szennyeződéseket, illetve beragadhat alájuk a kosz és az ételmaradék).
  • A dolgozó nem dohányozhat munka közben és nem nyúlhat kézzel az ételhez! Fontos továbbá, hogy legyen kézmosási lehetősége, és ezzel rendszeresen éljen is!
  • Az eladóhelyen az ételeket a szennyeződéstől védve, lefedve és a megfelelő hőfokon kell  tárolni! A felszolgált meleg étel valóban legyen forró, a hűtendő étel pedig jéghideg!
  • Minden tányérnak, pohárnak és evőeszköznek kifogástalanul tisztának kell lennie!
  • A büfében és környékén hulladékgyűjtőt is ki kell helyezni, amelyet rendszeresen üríteni kell.
  • Kiszolgáláskor ügyelni kell továbbá arra is, hogy a pénzt és az ételt külön kezeljék! A pénzről ugyanis rengeteg szennyeződés és kórokozó kerülhet át az eladó kezére.

Egyéb hasznos tanácsok

A Nébih felhívta a figyelmet arra is, hogy a fogyasztók a megfelelő vendéglátóhely kiválasztásán túl is sokat tehetnek azért, hogy elkerüljék az ételmérgezést. Étkezés előtt például mindig kezet kell mosni, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor jó megoldás lehet a kézfertőtlenítő kendő vagy spray használata is. Ha esetleg egy adott étel gyanúsan romlott vagy szokatlan ízű, akkor nem szabad megenni – mutattak rá a szakértők.

A nyár sokak kedvenc évszakja, érdemes azonban hozzátenni, hogy a kellemesen meleg időjárást a többi között számos olyan kórokozó is élvezi, amelyekkel elfogyasztott ételeink útján kerülhetünk kapcsolatba. Nem véletlen tehát, hogy ezekben a hónapokban gyakoribbá válnak az élelmiszer-eredetű megbetegedések. Szakembert kérdeztünk arról, hogyan mérsékelhetjük akár otthonunkban, akár vendéglátóhelyeken a fertőzésveszélyt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra