Erre figyeljen, ha 20-án az utcán eszik

A fesztiválok pavilonjai íncsiklandozó illatokkal csábítják az éhes tömeget, fontos azonban jól megválogatni, hogy kitől vásárolunk gyrost, fagyit vagy lángost!

Az augusztus 20-i ünnepséget számos szabadtéri rendezvény is kíséri. A gyorsaság és egyszerűség miatt sokan választják ilyenkor az utcai ételárusok kínálatát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) összegyűjtötte, hogy mire figyeljünk, ha gyrososnál, lángossütőnél vagy fagylaltárusnál vásárolunk.

A legfontosabb szabály, hogy legyünk körültekintőek! A szabadtéri rendezvényekre kitelepült vendéglátók és élelmiszer árusok közül is csak azt válasszuk, aki ügyel az élelmiszerbiztonságra, környezete rendezett, személyzete ápolt. Emellett gondosan figyel az élelmiszerek védelmére, a tisztaság és rend, a szükséges hőmérséklet fenntartására, valamint kiírja a kitelepült üzlet nevét, címét. Szintén fontos, hogy a kitelepült pavilonban a dolgozók számára legyen kézmosási lehetőség.

Íncsiklandó lehet a gyroszos pavilonjában forgó hús, de csak olyan helyen vásároljunk belőle, ahol a nyársat védik a portól és szennyeződéstől, illetve folyamatosan forgatják az egyenletes átsütés érdekében. A nem eléggé átsült hús fogyasztása – a kórokozók esetleges jelenléte miatt – veszélyes lehet, ilyet még kérésre sem megengedett felszolgálni. Az igényes büfékben a gyros húst a nyársról közvetlenül a megrendeléskor szeletelik le, így elkerülhető, hogy a tálcára lehulló hús a nyársból kicsepegő, nyers húslével szennyeződhessen, fertőződhessen. A gyros húshoz kínált köreteket melegen tartó pultban, forrón kell tárolni, míg a salátákat, önteteket hűtve.

Csak ott együnk gyrost, ahol a húst frissen és kellően átsütve szolgálják fel

Lángost olyan helyen semmiképp se vásároljunk, ahol a sütő közelében égett, kaparó olajszagot érzünk. Ez ugyanis annak a jele, hogy a sütéshez használt olajat nem cserélik rendszeresen, holott az elhasználódott sütőolaj az egészségre káros anyagokat tartalmaz. A jó lángosozónál a mindig friss a portéka, ezért az kiadáskor még forró. Fontos, hogy a lángost, illetve a feltéteket védjék a szennyeződésektől, a rovaroktól. Pulton hűtés hiányában a feltétekből (például tejföl, reszelt sajt) csak kis mennyiséget tartanak kéznél, a többit hűtőszekrényben tárolják. Ha a feltéteket, szóratokat és az önteteket tartalmazó edényeket eléri, szintén tanácsos másik sütőt választani, ehhez ugyanis csak a kiszolgálók férhetnek hozzá.

Ha hetente csupán egyszer kirúgunk a hámból és ivászattal egybekötött görbe estét tartunk, már az is egy kilós hízást jelenthet. És ezért nem elsősorban az ital a felelős, hanem a másnaposságra megevett ételek. Hogy miért vigyázzunk a bulik utáni torkossággal, azt az alábbi cikkünkben elolvashatja!

másik cikkében olvashatnak!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Nébih

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.