Bár az elmúlt években egymásnak ellentmondó vélemények láttak napvilágot a tojás egészségünkre gyakorolt hatását illetően, az mindenesetre tagadhatatlan, hogy fontos része a kiegyensúlyozott étkezésnek és értékes fehérjeforrás. Ha mértékkel fogyasztjuk, semmilyen negatív hatással nincs szervezetünkre, sőt, inkább építi azt a benne található vitaminoknak (pantoténsav, biotin, niacin, folsav, A-, D-, E-, K-vitamin) és ásványi anyagoknak (nátrium, kálium, kalcium, magnézium , vas, foszfor, réz, cink, kén és klór) köszönhetően, mely bőségesen megtalálható benne.
A tyúktojáson túl
A tojás igen sokrétűen felhasználható alapanyag a konyhában. Ízletes salátákat, zöldséges, húsos ételeket készíthetünk belőle, de töltelékként, süteményekhez, desszertekhez is jó társak. Önmagában sütve vagy főzve is remek és tápláló étel. S bár hazánkban a legtöbbet a tyúk tojását fogyasztjuk, léteznek még egyéb tojásfajták is, melyekkel érdemes megpróbálkozni. Hogy melyek ezek?
Fürjtojás
Ebben az aprócska (kb. 10 gramm), de közkedvelt fajtában a magas vitamin- és ásványianyag-tartalma mellett kevesebb a koleszterin , mint a tyúktojásban. A fürj magas testhőmérsékletének köszönhetően ellenállóbb a fertőző betegségekkel szemben, ezért tenyésztésükkor nem használnak antibiotikumot. Ez a tojásaik értékét is megnöveli.
Próbáljunk ki többféle tojást is!
Kacsa- és libatojás
A libatojás tömege jóval nagyobb (kb. 20 deka), míg a kacsatojás lehet kisebb vagy nagyobb a tyúktojásnál. Bár a tartási és takarmányozási körülmények nagyban befolyásolják, ezek a tojások általában karakteresebb, intenzívebb ízűek, mint a tyúktojás. Zsírtartalmuk kb. 2%-kal, energiatartalmuk mintegy 15%-kal nagyobb a tyúktojásénál. Mivel ezek a fajták gyakran baktériummal szennyezettek, ezért felhasználásukkor biztosabb, ha alaposan megmossuk, és hosszabb hőkezelésnek tesszük ki őket. A kacsatojásra jellemző, hogy főzés után a fehérje része kékes, a sárgája pedig vöröses-narancsszínű lesz, ezért sütemények készítésénél szép aranyszínt tud kölcsönözni a tésztának .
Gyöngytyúktojás
Ezt különösen ízletes és értékes fajtának tartják. Tápanyag összetétele a tyúktojáséhoz hasonló, mérete viszont valamivel kisebb. Héja vastagabb, ezért kevésbé fertőződik, és jobban eltartható.
Pulykatojás
A pulykatojás jellegzetesen csúcsosabb formájú és nagyobb a tyúktojásnál. Kereskedelemben alig hozzáférhető.
Fácán- és fogolytojás
A tojások kisebbek és kerekebbek, mint a tyúktojás. A fácántojásban nagyobb a sárgája/fehérje arány, mint a tyúktojásban, íze is karakteresebb. Magyarországon gasztronómiai céllal kereskedelemben nem forgalmazzák. Néhol különlegességként (pl. aszpikokban, salátákban) vagy díszítőelemként lehet velük találkozni.
Strucctojás
Ritka és drága tojás, mert a strucctojások nagy része vagy kikel, vagy megsül a napon. A mai állatok tojása közül a struccé a legnagyobb. Tömege húszszorosa a tyúktojásénak (kb. 1,4-1,6 kg), íze viszont nem tér el jellegzetesen attól.
Ezeken kívül a világ különböző tájain a természet kínál még számunkra olyan ehető különlegességeket, mint az emu-, sirály-, nandu-, teknős-, krokodil - vagy a gyíktojás.