Ételek, amelyekről érdemes lemondani atópiás dermatitisz esetén

Az atópiás dermatitisz sokakat érintő probléma. Mivel a tünetek az enyhétől az egészen súlyosig terjedhetnek, mindenkinek érdemes kitapasztalnia, hogyan előzheti meg ezeket, vagy ha már fellobbantak, hogyan enyhíthet rajtuk.

Az atópiás dermatitisz (AD) az ekcéma egyik fajtája: krónikusan fennálló bőrgyulladás, amit a veleszületett hajlam és bizonyos környezeti tényezők – például hőmérsékleti körülmények vagy táplálkozási szokások – válthatnak ki. Jellemzője, hogy időről időre fellángol, olyan kellemetlen tüneteket okozva, mint a bőrszárazság és annak következménye, a sérült, kipirosodott, kisebesedett, hámló vagy kérges bőr. A viszketés és a folytonos gyulladás is az atópiás dermatitsz általános és gyakori velejárója.

Az egyes ételekben lévő allergének is fellobbanthatják az atópiás ekcémát. Fotó: Getty Images
Az egyes ételekben lévő allergének is fellobbanthatják az atópiás ekcémát. Fotó: Getty Images

Becslések szerint az emberek 10-15 százalékát érinti valamilyen formában, az öt év alatti gyermekek körében pedig 10-15 százalékos az előfordulása, négyötödük azonban felnőtt korára teljesen kinövi.

Milyen élelmiszerek váltják ki vagy súlyosbítják az atópiás dermatitiszt?

Atópiás hajlam esetén – akkor is, ha az nem társul ételallergiával – érdemes kerülni bizonyos élelmiszerek fogyasztását a bennük található allergének miatt, amelyek előidézhetik, vagy felerősíthetik az atópiás dermatitisz tüneteit. (A betegek egy részénél az AD ételallergiával is társul, másoknál az ételallergia előfutáraként jelenik meg.) Az elsődlegesen kerülendő, potenciális kockázattal járó ételek közé tartozik például a tojásfehérje, a tehéntej és az egyes tejtermékek, a szója, a búza, a tenger gyümölcsei, a kagyló és a diófélék is - írja a healthnews.com. 

Nem csak ételek, hanem különféle kémiai és vegyi anyagok is allergizálhatnak és elősegíthetik a szimptómák fellángolását: egyebek mellett dekorkozmetikumok, parfümök és egyéb illatszerek, vagy tisztítószerek szintetikus összetevői. Éppen azért, aki hajlamos az AD-re, annak szakemberrel való konzultációt követően fontos a megfelelő bőrápolás: speciális hidratáló készítmények használata, amelyek gondoskodnak a bőr "zsírozásáról", vagyis nedvességtartalmának megtartásáról.  

Mit tehetünk még? 

AD esetén érdemes kerülni az antibakteriális hatású kéztisztító készítményeket, mert ezek tovább száríthatják a bőrt. Fontos, hogy lakásunkban a levegő páratartalma megfelelő legyen (ha kell, párásítsunk), mert a száraz levegő szintén súlyosbíthatja a meglévő tüneteket. Sokat segíthet az is, ha a bőrirritációt kiváltó vagy fokozó szintetikus textíliák helyett áttérünk a pamuttartalmú ruhák viselésére, és szükség esetén – orvosi javaslatra – helyi hatóanyag-tartalmú készítményeket is alkalmazunk.   

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra