Napraforgómag
Nem a mag az, ami ártalmas a fogaknak, hanem a héja. Szotyizás közben, amikor a fogainkkal felpattintjuk a héjat, hogy hozzáférjünk a maghoz, károsítjuk a zománcot, sőt, legrosszabb esetben akár le is törhet a fogunkból egy darab. Érdemes inkább a héj nélküli változatot választani.
Jégkocka
A szakértők szerint jégkockát szopogatni, pláne rágcsálni nagyon felelőtlen dolog, mert a fogzománcot és a jégkockát is kristályos szerkezetű anyag alkotja. Ha két kristály túl nagy erővel érintkezik, az egyik eltörhet - és ez akár a fogunk is lehet. A jég sokkal erősebb, mint gondolnánk.
Ízesített vizek és szénsavas üdítők
Ha egészséges fogakat akarunk, nem elég, ha az italunk cukormentes, savmentesnek is kell lennie. Az olyan üdítőket, amik citromsavat tartalmaznak, jobb, ha elkerüljük, mert károsíthatják a fogzománcot . Ha a zománcréteg megsérül, a fogaink kevésbé lesznek ellenállók a szuvasodással és mindenféle fizikai hatással szemben.
Szárított gyümölcsök
Mivel kivonják belőlük a folyadékot, szinte rengeteg cukor és sav marad bennük, ráadásul még az állaguk is nagyon ragadós. Beleragadhatnak a fogakba, a fogak közé, ahonnan nagyon nehéz őket eltávolítani, ráadásul magas cukortartalmuk sem tesz jót a fogaknak.
Alkohol
Elszínezi a fogakat és sok benne a cukor, ráadásul kiszárítja a szánkat, amitől sokkal könnyebben szuvasodhat a fogunk. Ezért is fontos, hogy az alkohol mellé mindig igyunk vizet is.
Rágótabletták
Ha nem teljesen cukormentes verziót választunk, majdnem annyit ártunk a fogunknak, mintha cukorkát szopogatnánk. A vitaminos rágótabletták helyett válasszunk inkább vitamintablettákat, vagy folyékony állagú vitaminkészítményeket.
Forrás: health.com