Ételek, melyek nem tesznek jót a hormonoknak

Endokrinrendszerünk több mint 70 hormont termel, amelynek mind komplex funkciója van, és bonyolult kölcsönhatásban áll a többivel. Ha hormonháztartásunk egyensúlya felborul, akkor számos nem várt következményt vonhat maga után.

Hormonjaink feladata lényegében a többi szervrendszer működésének szabályozása. A hormonok felelősek a többi között az alvásért, nőknél a peteérés elindításáért, férfiaknál a spermiumtermelésért, a súlycsökkenésért, a hízásért, és számos egyéb funkcióért.

Ezt a bonyolult rendszert akár étkezésünkkel is felboríthatjuk.

Tejtermékek

Gondoljunk csak bele: a tehéntej olyan anyag-összetételű folyadék, amely valójában nem nekünk, embereknek, hanem az állat fiatal egyedeinek termelődik. Minden emlősök által termelt tej (az emberi anyatej is) gyakorlatilag hormonkoktél, amely az utódok növekedését segíti elő, például az inzulinszerű növekedési hormon (IGF-1) segítségével. A növekedési hormon sejtosztódást elősegítő hatása pedig nem feltétlenül kedvez az emberek endokrinrendszerének, sőt kutatások szerint megnövelheti a korai pubertás, valamint a rák és a diabétesz kockázatát is.

A tehéntej egy olyan agyagösszetételű folyadék, ami az állat fiatak egyedeinek való
A tehéntej főleg az állat fiatal egyedeinek való

Cukor

Hormonális rendszerünk egyik legádázabb ellensége. A finomított cukor hirtelen emeli meg a vércukorszintünket, nagy munkát adva a hasnyálmirigynek. Hasnyálmirigyünk inzulint kezd nagy mennyiségben termelni annak érdekében, hogy a hirtelen megemelkedett vércukorszintet stabilizálja. Ennek hatására a vércukorszint a normális alá süllyed, ami újabb éhségi rohamot eredményez - általában további cukros ételek iránt. Ez pedig hosszú távon elhízáshoz és akár inzulinrezisztencia kialakulásához is vezethet.

5 hormon, amelyet minden nőnek ismernie kell - részletekért kattintson !

De számos kutatás igazolta már azt is, hogy a finomított cukor erőteljesen összezavarhatja a női hormonrendszert. A túlzott cukorfogyasztás hatására a szervezet csökkentheti az SHBG gén termelését, amelynek feladata egyébként a vérben lévő tesztoszteron és ösztrogén mennyiségének kontrollálása. Így az ösztrogénhormonok egyensúlya felborulhat, ami hosszú távon PCOS -t, méhrákot vagy akár meddőséget okozhat.

Stevia

A steviát gyakran emlegetik a cukor egészséges alternatívájaként, endokrinrendszerünkre gyakorolt hatásával kapcsolatban azonban jelenleg is kutatások folynak. Szakértők szerint például a történelem során a steviát gyakran használták a nők fogamzásgátló gyanánt. Ez persze nem jelenti, hogy valóban a terhességmegelőzés egyik hatásos módszere lenne, de nagy esély van rá, hogy valóban befolyásolja a hormonrendszerünket.

Szója

A szójának (még az ökológiai gazdálkodásból származóaknak is) rendkívül magas a fitoösztrogén-tartalma. A fitoösztrogén a természetben előforduló növényi vegyület, amely felépítésében hasonló bizonyos nemi hormonéhoz (az ösztradiolhoz), ami lehetővé teszi, hogy az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódjon. És bár a fitoösztrogének ösztrogénaktivitása gyenge, a túl nagy mennyiségű szója elfogyasztása mégis befolyásolhatja hormonháztartásunkat.

A fitoösztrogének a szervezetünkben könnyen konkurálhatnak a természetes hormonjainkkal, ez pedig akár azt is eredményezheti, hogy szervezetünk lelassítja az ösztrogéntermelést, mert úgy érzékelheti, hogy már megfelelő a szintje. Ez pedig később a luteinizáló hormon mennyiségének csökkenéséhez vezethet, aminek hatására akár az ovuláció is elmaradhat. Mindehhez azonban rendkívül nagy mennyiségű szóját kellene elfogyasztani.

Vörös húsok

A hormonális egyensúly felborulásának gyakran a vörös hús fogyasztása az oka. A vörös hús főleg azoknál a nőknél okozhat problémát, akik korábban is tapasztaltak hormonális problémákat: ilyenek lehetnek például a policisztás petefészek-szindrómában (PCOS) szenvedők. A Massachusettsi Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a vörös hús fogyasztása csökkentheti a szervezet SHBG-termelését, amely szabályozza a tesztoszteronszintet mind a nőkben, mind a férfiakban.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra