Ételek, melyeket rosszul tárolunk

Évente több tíz kiló romlott élelmiszer kerül a kukába minden családnál, pedig a legtöbb alapanyag sokkal tovább megőrzi a frissességét, ha megfelelő módon tároljuk. Tippjeinkkel rengeteg pénzt, és jó sok bosszúságot takaríthat meg!

A friss, vágott zöldfűszereket csavarjuk papírtörülközőbe és így tegyük be a hűtőbe. A papír segít felszívni a felesleges nedvességet és így lassítja a növények romlási folyamatait. A fel nem használt fűszernövényekből készítsünk fűszervajat vagy pestót, így ugyanis tovább eltarthatjuk őket, mint frissen.

A tojásokat ne tegyük a hűtőszekrény ajtajában lévő tartókba, ott ugyanis nagy lehet a hőmérséklet-ingadozás (ahogy nyitogatjuk az ajtót), ez pedig nem tesz jót a tojásoknak. Ha minél tovább szeretnénk eltartani őket, tartsuk a tojásokat az eredeti papírtartóban és tegyük a hűtőszekrény hátsó vagy alsó polcára.

Így tároljon! Karácsonykor mindenkinek a finomabbnál finomabb falatok jutnak az eszébe. A menühöz megvásárolt élelmiszerek tárolása azonban 96 millió európai számára okoz nehézséget. Mi legyen a maradékokkal? - itt olvashat tanácsokat! A paradicsomokat nem szükséges hűtőszekrénybe tartani (kivéve az apró koktélparadicsomokat), a hideg ugyanis lelassítja az érési folyamatokat. Az érett paradicsomot ne tartsuk más zöldségek közelében, mert olyan vegyi anyagokat bocsájtanak ki, melyek gyorsítják a többi zöldség rothadását.

A kemény sajtokat tartsuk alufóliában vagy frissen tartó fóliában, a lényeg, hogy megakadályozzuk a sajt benedvesedését, ez ugyanis hozzájárul a penész megjelenéséhez. A kemény sajtokról a penészt (amennyiben az csak a felületét érinti) egyszerűen le is vághatjuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hagymaféléket tartsuk meleg, száraz helyen, például a konyhapulton. Ne tároljuk őket a hűtőszekrényben, a hideg miatt ugyanis felgyorsulhatnak a bomlási folyamatok. Ne tegyük őket gyümölcsök mellé, mert a hagymafélékben található kénvegyületek károsíthatják a gyümölcsöket.

A gombaféléket megmosás nélkül tegyük egy száraz papírzacskóba, tároljuk a hűtőszekrényben, és csak közvetlenül felhasználás előtt tisztítsuk meg. A papírzacskóban nem száradnak ki, de a hideg és száraz környezet megakadályozza, hogy a rothadást okozó baktériumok elszaporodjanak bennük.

A sötétzöld leveles zöldségeket (spenót, sóska stb.) alaposan szárogassuk meg egy papírtörlő segítségével, mielőtt eltennénk őket. Csavarjuk be papírtörlőbe, tegyük műanyag zacskóba és tároljuk a hűtőszekrénybe. Ne tartsuk őket paradicsom közelében!

A nagyobb, sütnivaló burgonyát tároljuk sötét, hűvös helyen, míg az apróbb szemű típusokat nyugodtan tegyük be a hűtőszekrénybe. Ne tegyük ki őket közvetlen napfénynek, mert annak hatására megnövekedhet bennük egy, az egészségre káros toxin szintje. A burgonyát ne tegyük alma vagy körte közelébe, mert a gyümölcs könnyen átveszi a földes aromát.

Évente több tíz kiló romlott élelmiszer kerül a kukába minden családnál, pedig a legtöbb alapanyag sokkal tovább megőrzi a frissességét, ha megfelelő módon tároljuk

Évente több tíz kiló romlott élelmiszer kerül a kukába minden családnál, pedig a legtöbb alapanyag sokkal tovább megőrzi a frissességét, ha megfelelő módon tároljuk

A liszteket, gabonaféléket tarthatjuk szobahőmérsékleten (lehetőleg hűvösebb, sötét helyen), vagy, ha ritkábban használjuk őket, akkor a hűtőszekrényben is. Tároljuk őket légmentesen záródó edényben, hogy megakadályozzuk, hogy az élelmiszermolyok megtelepedését.

Az olajokat, növényi zsírokat tartsuk jól záródó edényben, lehetőleg távol a tűzhely hőjétől. Tároljuk őket sötét üvegben, és próbáljuk meg a minimumra csökkenteni azt az időt, melyet szabad levegőn vagy közvetlen napfényen töltenek. Így jelentősen megnövelhetjük az élettartamukat.

A banánt ne tegyük a hűtőszekrénybe, a hidegben ugyanis gyorsabban megbarnul a héjuk. Hogy megakadályozzuk a túlérést, minden banán szárát csomagoljuk be külön fóliába. Tartsuk távol a bogyós gyümölcsöktől, a zöld leveles zöldségektől, az uborkától és a dinnyeféléktől!

A kávét csak abban az esetben tároljuk a hűtőben, ha nagyon keveset használjuk. Ha azonban naponta kivesszük-betesszük, túlságosan nagy a kávészemeket érő hőmérséklet-különbség, ami tönkreteheti a kávé aromáját. Tartsuk nem átlátszó, jól záródó edényben, hőtől és közvetlen napfénytől távol.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.