Ételmítosz: a mikró nem rossz

Az Amerikai Kémiai Társaság (ACS) szerint több tápanyag található a lefagyasztott, majd felmikrózott zöldségekben, mint főzött vagy gőzölt változataikban, ezt pedig két oktatóvideóban is elmagyarázzák.

Első videójukban a társaság kutatói azt a tévhitet fejtegetik, amely szerint a mikrózással kvázi “kisütjük” ételeinkből a tápanyagot.

Röviden összefoglalva: ezek a készülékek mikrohullámokkal , az elektromágneses sugárzás egy fajtájával késztetik az ételben található vízmolekulákat gyorsabb mozgásra – ennek a révén melegszik fel az, amit a mikróba tettünk. A mikrohullámú sugárzás azonban mindenféle rém- és tévhittel ellentétben nem radioaktív és míg az ilyen sugárzás hosszútávon károsíthatja a szerves szöveteket, a pár perces melegítés jóval a biztonsági határérték alatt van.

A mikrohullámú sütő használata mégsem káros az egészségre

Az elmúlt évtizedekben nem jelent meg olyan kutatás, amely azt bizonyította volna, hogy a mikrohullámú sütők hosszú távú károsodást okoztak volna az emberi szervezetnek. Ha pedig ilyen lehetséges is volna, a melegítés nem tart annyi ideig. A kutatók azt is hozzáteszik, hogy a mikrózás az egyik legjobb módja annak, hogy ételünk tápanyagtartalmát megőrizzük.

Ez egyfelől a rövid melegítési időnek köszönhető, másfelől annak, hogy nem használunk extra vizet, amely elnyelhetné és így elvezethetné a fontos tápanyagokat. Ráadásul, ezt a logikát követve, jobb módszernek is tűnik, mint a főzés, gőzölés vagy a zsírban sütés .

Az ACS második videója a fagyasztott zöldségek előnyeiről szól: a kutatók elmondják benne, hogy sokan tévesen hiszik azt, hogy a mélyhűtőben tárolt zöldségekben kevesebb tápanyag van, mint a frissekben. A boltban kapható zöldségeket ugyanis akkor fagyasztják le, amikor a legfrissebbek – ez pedig azt is jelenti, hogy a lehető legtápanyagdúsabbak is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ráadásul lefagyasztás előtt a cégek blansírozzák a zöldségeket: forró vízben megáztatják, majd gyorsan lehűtik. Ez a folyamat egyfelől megtisztítja a termékeket, másfelől nem indul meg annak az enzimnek a működése, amely miatt elkezdene megromlani, és így a tápanyagait sem veszíti el. A fagyasztás hatására pedig egy évig is megtartja minőségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.