Ezeket hiányolja a dietetikus a fejadaglistából

Nyilvánosságra került a fejadaglista, amit a kormány egy lehetséges veszélyhelyzetre állított össze a lakosság számára. De vajon hogyan értékeli azt a dietetikus szakma? Erről kérdezte a HVG a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnökét.

Konkrét forgatókönyvet szab meg a kormány katasztrófahelyzetekre: a közelmúltban egy új jogszabálytervezettel került nyilvánosságra az egy főre számolt fejadaglista, mely szerintük fedezi az alapvető tápanyagszükségletetA kormány a lakosság alapellátásához szükséges termékek havi fejadagját fejenként úgy határozta meg havonta, hogy azok között szerepel többek között 3 kiló hús, másfél kiló zsiradék, 2 kiló liszt, 15 darab tojás, fél kiló cukor, 9 kiló kenyér, negyed kiló élesztő, 1 kiló savanyúság, 11 liter tej és 120 liter ivóvíz – írja a HVG.

kamra, konzer, befőtt, savanyúság, élelmiszer, tartós élelmiszer, élelem, étel, befőttes üveg
A zöldségek is sokáig elállnak, ha jól tároljuk. Fotó: Getty Images

A fejadag több tényezős

Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnökét a HVG kérdezte arról, mennyire lennének alkalmasak a listában szereplő adagok arra, hogy szükség esetén egy hónapon át élelmet biztosítsanak. A szakember szerint a listában egy univerzális adagot határoztak meg, vagyis egy ülőmunkát végző férfi, vagy egy fizikailag kevésbé aktív nő napi, nagyjából 2000 kalóriás energiaszükségletét vehették alapul. A napi energiaszükségletet ugyanakkor sok szempont befolyásolja, például az életkor, a fizikai aktivitás, valamint a nem is.

Szűcs Zsuzsanna szerint a magyarok táplálkozási szokásai sokban eltérnek az ajánlásoktól, például jóval több húst és zsíradékot eszünk, mint azt a dietetikusok tanácsolnák, ezért az MDOSz elnöke szerint nem feltétlen gond az, hogy húsból csupán 3 kiló, míg cukorból fél kilónyi szerepel a fejadagban. A Covid idején egyébként a szakember a hazai táplálkozási ajánlás, az Okostányér alapján készített egy listát a felnőtteknek szükséges havi élelmiszermennyiségről. Ebben 8 kiló gyümölcs, 16 kiló zöldség, 6 kilónyi gabona, 10 liter tej, 2 kiló hús, 2 kiló hal, 20 darab tojás, illetve olajos magvak és hüvelyesek szerepelnek, ezen felül 1 kilónyi zsiradék és „kevés” cukor olvasható még a listában.

Persze ezt nem egy vészhelyzetre készítette a szakértő, amikor korlátozottan állnak a rendelkezésünkre bizonyos erőforrások, ugyanakkor Szűcs Zsuzsanna kiemelte, hogy például bizonyos gyümölcsök, az alma és a körte akár hosszú ideig is tárolható egy jól szellőző zsákban, illetve befőtteket és aszalt gyümölcsöket is betárazhatunk. Hasonlóképpen rengeteg zöldség, például a hagyma, a krumpli, a répa és a cékla is eláll hosszabb ideig hűvös helyen. A szakértő kiemeli a jól tárolható olajos magvakat is, amelyek szintén teljesen kimaradtak a fejadagból.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.