Bár a legjobb megoldás természetesen az, ha nem, vagy csak nagyon kevés alkoholt iszunk, az általa okozott májkárosodás egy része visszafordítható.
"A máj az egyetlen olyan szerv, amely képes a regenerációra, vagyis arra, hogy új szövetet építsen" - mondta Nat Hawes, a Nature Cures szerzője.
A zsíros ételek - mint a vaj, a sajt, a tejszín, a margarin és a zsíros húsok - fogyasztása kerülendő, míg a zöldségek és gyümölcsök, különösen a papaya és a görögdinnye nagyon jót tesznek. A szakértő szerint a fügelevéllel ízesített víznek is gyógyhatása van.
Érdemes kipróbálni különféle gyógyteákat - napi négy csésze ánizs-, kamilla-, édeskömény-, gyömbér- vagy ginzengtea is jót tehet. Emellett sok vizet is érdemes inni, hogy a méreganyagokat kimossuk a szervezetből.
A paradicsom - főzve - némi hidegen sajtolt olajjal vagy avokádóval szintén hasznos a májnak, a zsiradékra azért van szükség, hogy segítse a paradicsomban található likopin felszívódását. A máj méregtelenítését a káliumban gazdag ételek fogyasztása is elősegíti, mert egészségesen tartja a keringési rendszert és csökkenti vérnyomást és a koleszterinszintet is.
Egy csésze bab, fél szelet hal akár ezer milligramm káliumot is tartalmazhat, de egy nagyobb papayában vagy egy csésze paradicsomszószban is találunk belőle 750 milligrammot. Egy fél avokádó, egy nagyobb banán, egy pohár narancslé vagy joghurt 500 milligramm káliummal szolgál számunkra, de 250-350 milligramm körüli mennyiséghez már egy mangóból, egy pohár tejből, egy nektarinból, negyed csésze mazsolából vagy egy szelet görögdinnyéből is hozzájuthatunk.
Ha megfogadjuk a fenti tanácsokat, azzal sokat javíthatunk az alkohol miatt károsodott, elzsírosodott máj állapotán, és segíthetünk abban, hogy az elpusztult májszövet új sejtekkel regenerálódjon.
Forrás: express.co.uk