Ezekről az ételekről kellene leszoknunk

Sokan fogyasztanak rendszeresen, akár napi szinten is feldolgozott élelmiszereket, ám nem mindenki van tisztában azzal, hogy pontosan milyen élelmiszerek sorolhatók ebbe a kategóriába.

A fogyasztók szívesen leszoknának a feldolgozott ételekről, csak éppen nem tudják, hogy pontosan melyek is azok – hívta fel a figyelmet friss Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó portál egy új amerikai kutatás eredményeire hivatkozva azt írta, a legtöbben nem tudják egyértelműen megfogalmazni, mit is értenek feldolgozott élelmiszer alatt.

A fogyasztók közel fele (49%) az összetevők listája alapján, 46%-uk a kiszerelés típusa szerint, míg 41%-uk a tápérték-táblázat áttanulmányozásával próbálja megállapítani, hogy az adott termék mennyire feldolgozott” – olvasható a bejegyzésben.
Sokan fogyasztanak rendszeresen, akár napi szinten is feldolgozott élelmiszereket. Fotó: Getty Images
Sokan fogyasztanak rendszeresen, akár napi szinten is feldolgozott élelmiszereket. Fotó: Getty Images

Ezeket nevezik feldolgozott élelmiszereknek

Feldolgozottsági szintjük alapján 4 kategóriára oszthatók az élelmiszerek. A 4-es csoportba tartoznak az ultrafeldolgozott termékek. Ezek olyan élelmiszerek, amelyek ipari alapanyagok, ízfokozók, színezékek vagy egyéb adalékanyagok felhasználásával készülnek – ilyenek például a tészta- és a gabonaételek, az anyatej-helyettesítő tápszerek vagy a margarin.

Eggyel jobb a helyzet 3-as kategóriában, amely a feldolgozott élelmiszerek csoportja. Ezen termékek előállítása során sót, cukrot, olajat és egyéb összetevőket használnak fel, hogy javítsák az érzékszervi jellemzőket, illetve meghosszabbítsák az eltarthatósági időt. Ide tartoznak egyebek mellett a friss kenyerek, a sajtok és a zöldségkonzervek is.

Vannak feldolgozatlan élelmiszerek is

A 2-es csoportban a kevésbé feldolgozott élelmiszerek szerepelnek, úgymint a vaj, a növényi olajok, a só vagy a cukor. A feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott termékek kategóriájában (1.) pedig a többi között a tejet, a tojást, a zöldségeket, a gyümölcsöket, illetve a csirke- és a marhahúst tartjuk számon.

Amerikai tudósok állítása szerint a csokoládék, a kekszek és a chipsek is ugyanolyan függőséget alakíthatnak ki, mint a dohánytermékek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.