A fogyasztók szívesen leszoknának a feldolgozott ételekről, csak éppen nem tudják, hogy pontosan melyek is azok – hívta fel a figyelmet friss Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó portál egy új amerikai kutatás eredményeire hivatkozva azt írta, a legtöbben nem tudják egyértelműen megfogalmazni, mit is értenek feldolgozott élelmiszer alatt.
A fogyasztók közel fele (49%) az összetevők listája alapján, 46%-uk a kiszerelés típusa szerint, míg 41%-uk a tápérték-táblázat áttanulmányozásával próbálja megállapítani, hogy az adott termék mennyire feldolgozott” – olvasható a bejegyzésben.
Ezeket nevezik feldolgozott élelmiszereknek
Feldolgozottsági szintjük alapján 4 kategóriára oszthatók az élelmiszerek. A 4-es csoportba tartoznak az ultrafeldolgozott termékek. Ezek olyan élelmiszerek, amelyek ipari alapanyagok, ízfokozók, színezékek vagy egyéb adalékanyagok felhasználásával készülnek – ilyenek például a tészta- és a gabonaételek, az anyatej-helyettesítő tápszerek vagy a margarin.
Eggyel jobb a helyzet 3-as kategóriában, amely a feldolgozott élelmiszerek csoportja. Ezen termékek előállítása során sót, cukrot, olajat és egyéb összetevőket használnak fel, hogy javítsák az érzékszervi jellemzőket, illetve meghosszabbítsák az eltarthatósági időt. Ide tartoznak egyebek mellett a friss kenyerek, a sajtok és a zöldségkonzervek is.
Vannak feldolgozatlan élelmiszerek is
A 2-es csoportban a kevésbé feldolgozott élelmiszerek szerepelnek, úgymint a vaj, a növényi olajok, a só vagy a cukor. A feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott termékek kategóriájában (1.) pedig a többi között a tejet, a tojást, a zöldségeket, a gyümölcsöket, illetve a csirke- és a marhahúst tartjuk számon.