Reggeli: az is számít, hol fogyasztjuk el

Szakértők szerint a reggeli étkezés az egészséges táplálkozás elengedhetetlen része. Különösen jó a gyermeknek, ha a szüleivel reggelizik otthon.

Egy új spanyol tanulmány szerint a kiegyensúlyozott reggeli otthoni elfogyasztása a gyermekek és serdülők pszichoszociális egészségi állapotának javulásához vezethet. Az eredményeket a Frontiers in Nutrition című folyóiratban tették közzé.

A szüleivel otthon reggeliző gyermekek kiegyensúlyozottabbak. Fotó: Getty IMages
A szüleivel otthon reggeliző gyermekek kiegyensúlyozottabbak. Fotó: Getty IMages

A tanulmányban nemcsak az az újdonság, hogy megerősítette a korábbi kutatásokat, melyek szerint a fiatalok esetében a rendszeres reggeli fogyasztása elősegíti az erősebb iskolai teljesítményt és tanulmányi eredményességet. De az is, hogy rámutatott: az egészség szempontjából már az is számít, hogy hol reggelizik a gyermek. Eredményeik szerint, ha a gyermek házon kívül étkezik, erősen leromlik a gyermek pszichoszociális egészsége. Utóbbi jóval többet jelent, mint az iskolai teljesítmény. Elsősorban a gyermek érzelmi, szociális és fizikai jólétét értik alatta, például hogyan érzi magát az iskolában a társai között, vagy mennyire nyitott és együttműködő tanáraival.

Összehasonlították a válaszokat

A kutatásban 3772 spanyolországi gyermek és tinédzser vett részt kérdőíves módszerrel. Pontozták az érzelmi problémákat, a magatartási nehézségeket, a hiperaktivitást, a társas viselkedést. A tudósok az elfogyasztott élelmiszerekre is rákérdeztek, mert feltételezésük szerint az ételválasztás is hatással lehet a pszichoszociális egészségre. Az ételeket és italokat öt kategóriába sorolták. Kávé, tej, tea, csokoládé, kakaó, joghurt. Kenyér, pirítós, sütemények, péksütemények. Gyümölcs, gyümölcslé vagy mindkettő. Tojás, sajt, sonka. Egyéb élelmiszerek.

Összességében azt találták, hogy azoknak a fiataloknál, akik kihagyták a reggelit vagy otthonon kívül reggeliztek, nagyobb valószínűséggel fordultak elő pszichoszociális problémák. Azt is megállapították, hogy az a gyermek, aki házon kívül étkezik, valószínűleg silányabb tápértékű élelmiszereket fogyaszt, mint aki otthon a szüleivel eszik. Illetve bizonyos élelmiszercsoportok fogyasztása, például a tejtermékek vagy a gabonafélék kihagyása, nagyobb pszichoszociális problémákkal járt együtt.

A kutatók szerint az eredményeik pontosabb közétkeztetési ajánlások megtételéhez vezethetnek. Így például javasolni fogják a szülőknek és az állami hatóságoknak is, hogy építsék be a gyermekek étrendjébe a magasabb fehérjetartalmú és alacsonyabb cukortartalmú ételeket, illetve, hogy a szülők lehetőleg otthon reggelizzenek a gyermekkel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra