Ezért ne indítsd kávéval a napot

Bár a reggeli kávézás a legtöbbünknek egy rituálé, rögtön ébredés után nem feltétlenül szerencsés meginni egy bögrével. A hatása is jobb, ha várunk egy kicsit vele.

Valószínűleg mindannyiunkkal megtörtént már, hogy egy felkelés után, még reggeli előtt egy forró bögre kávéval kezdtük a napot. A kezdő lökést biztosan megadja, de vajon jót tesz a szervezetünknek, ha ébredés után rögtön kávét iszunk? - teszi fel a kérdést az IFLScience.

A kávézásnak számtalan előnye van, kezdve a koffein élénkítő hatásával. Persze ez nem minden esetben ellensúlyozza a kevés alvás hatását, például a kognitív funkciókra, de hasznos lehet, ha valakinek erősítésre van szüksége, például egy hosszú autóút alatt.

Egy tanulmány szerint már az illata is nyugtató hatással lehet azokra, akik éppen egy fogászati kezelés alatt állnak. Védhet olyan betegségek ellen is, mint az Alzheimer-kór vagy a kettes típusú diabétesz, de ezen a téren még több kutatásra van szükség.

kávé kávézás
A legtöbbünk reggeli rutinjának része a kávézás. Fotó: Getty Images

Ezzel együtt a kávé nem ajánlott mindenkinek, például terhes nőknek, vagy azoknak, akiknek valamilyen emésztési problémájuk van, például irritábilis bél szindórmájuk vagy refluxbetegségük. Az érintettek ugyanis sok esetben arról számoltak be, hogy kávé nélkül enyhébbek a tüneteik.

Ellenzői a vízhajtó hatása miatt sem feltétlenül ajánlják. Persze a kávéban lévő víz része a napi folyadékbevitelünknek, így túlzás lenne azt állítani, hogy a kávé dehidratál, főleg azoknál, akik rendszeresen isszák. Ugyanakkor szerencsésebb a napot egy pohár vízzel indítani, mint kávéval.

A stresszhormonokra gyakorolt hatása miatt is problémás lehet napindítóként. A kávé ugyanis a kortizol termelést növeli, ami már eleve magas szinten van ébredéskor (rendszeres kávézóknál viszont ez a hatás is mérséklődik). Viszont a serkentő hatása miatt valószínűleg jobban járunk, ha nem rögtön ébredés után iszunk kávét, hanem kicsit későbbre halasztjuk, hogy rendesen ki tudjuk élvezni az előnyeit.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra