Az egyik legnépszerűbb élelmiszer a tojás: változatosan elkészíthető, olcsó, és számos pozitív egészségügyi hatása van, amelyeket hajlamosak vagyunk elfelejteni a magas koleszterintartalma miatt.
Az agy egészségéért is fogyasztjuk
A tojás elengedhetetlenül fontos az agy egészségéhez, nagy mennyiségben tartalmaz ugyanis kolint, B12-vitamint és folsavat, melyek mind lényegesek az idegsejtek megfelelő működéséhez. A várandósok számára különösen lényeges a folsav, mert segít az idegcsőzáródási rendellenességek megelőzésében.
Jót tesz a csontoknak
Tudta-e? Egy átlagos tyúktojás mintegy 60 grammot nyom; 11 százalék héj, 58 százalék fehérje és 31 százalék sárgája alkotja. A tojásfehérje nagyrészt víz (88 százalék) és fehérje (9 százalék), míg a tojássárgája nagyobb részben víz (51 százalék), zsír (31 százalék) és fehérje (16 százalék). A tojás a csontoknak is jót tesz, nagyszerű forrása ugyanis a D-vitaminnak , ami a kalciummal együttműködve erősíti a csontjainkat. A kalcium és a foszfor (mely szintén megtalálható a tojásban) segít megakadályozni a csontritkulás kialakulását és segít megőrizni a csontdenzitást.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
A tojásban olyan aminosavak és ásványi anyagok (szelén, vas, cink) vannak, melyek helyreállítják a károsodott haj és köröm egészségét, erőssé és egészségessé teszik őket, segítenek a pattanások elleni harcban, tehát összességében megszépítik a külsőnket.
A tojás rengeteg hasznos ásványi anyagot tartalmaz
Látásunknak is jót tesz
A szem és a látás egészségének megőrzéséhez az egyik legjobb élelmiszer a tojás. A benne található anyagok, mint a lutein és a zeaxanthin védenek az olyan súlyos betegségek ellen, mint a szürke hályog és az időskori makuladegeneráció.
A leggyakrabban a szalmonellafertőzésekkel hozhatjuk összefüggésbe a tojást. Mivel a kórokozók a tojás belsejében találhatóak, ezért alapos főzéssel elpusztíthatjuk őket. Óvakodjunk azoktól a fogásoktól, amelyekben nyers tojás található, és a tojás héját érdemes fertőtleníteni megvásárlás után. A nyers tojással készülő ételek, például a majonéz, a jégkrém is fertőzöttek lehetnek. Tudjon meg többet, kattintson!
Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.