A férfiak körében leggyakrabban előforduló egészségügyi problémákat is meg lehet előzni, ha odafigyelnek táplálkozásukra. Vegyük sorra azt a három betegséget, ami a leginkább érinti a férfiakat!
Szívbetegségek
A fejlett országokban a korai elhalálozás egyik leggyakoribb okai a szív- és érrendszeri megbetegedések. A férfiak esetében az elhalálozások 30-50 százalékáért felelősek. Ezen belül a leggyakoribb a szívinfarktus , a szívelégtelenség és a koszorúér-betegség. Kialakulását számos tényező okozhatja, mint például a nem megfelelő táplálkozás, túlzott zsírfogyasztás, dohányzás, túlsúly, fizikai aktivitás hiánya.
Csökkenthető a szívbetegségek kialakulásának kockázata, ha napi ötször fogyasztanak zöldséget-gyümölcsöt, telített állati zsírok helyett, telítetlen növényi olajakat használnak és beépítik étrendükbe a teljes kiőrlésű gabonaféléket, halolajat, fokhagymát. Ezek hozzájárulnak az érfalak károsodásának csökkentéséhez, valamint megfelelő értékek közt tartják a koleszterin szintet.
Magas vérnyomás
A magas vérnyomás (más néven hipertónia) jelentős kockázati tényező az érrendszeri-, szív- és vesebetegségek kialakulásában. A hipertónia a szívinfarktus, stroke, szívelégtelenség egyik legfőbb kiváltó oka. Kialakulásához hozzájárul a helytelen életmód, az örökletesség, a stressz, a túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás, a túlsúly, a nem megfelelő testmozgás, a túlzott koffeinfogyasztás és a D-vitamin hiány.
Az étrend- és életmódbeli változások révén javítható a vérnyomás szabályozása. Segítséget jelenthet a só használatának elkerülése főzés közben vagy az alacsonyabb sótartalmú ételek választása. A rendszeres fizikai aktivitás, a testsúlycsökkentés, az egészségesebb étrend (káliumban, kalciumban és magnéziumban gazdag), a dohányzás abbahagyása, a koffeinfogyasztás csökkentése mind-mind hozzájárul a megfelelő vérnyomás kialakulásához.
Prosztata megbetegedések
A prosztatarák előkelő helyet foglal el a férfiak halálozási statisztikájában az 55 év felettiek körében. Ebben szerepe van a megelőzés, illetve a korai diagnosztizálás hiányának, hiszen a férfiak idegenkednek a kellemetlen szűrővizsgálattól. Kialakulását elősegíti a fehérje dús táplálkozás, az A- és D-vitamin hiánya.
A spenót, brokkoli, répa, karfiol, káposzta, alma, málna, eper , görögdinnye fogyasztása csökkenti a prosztatarák kialakulásának esélyét.