Farsangi ételek egészségesebben

A hagyományos farsangi ételek vidékenként eltértek ugyan, de szinte mindenhol szerepel a disznóhús, a tepertő, kolbász, disznótoros, káposzta, kocsonya, pogácsa, farsangi fánk, rétes, hájas tészta. Nézzük, hogy készítsünk - e sorvezető alapján - kalóriaszegény farsangi menüt.

Ha desszertnek fánkot készítünk, levesként mit is adhatna az asztalra a gondos háziasszony, mint hússal megpakolt - a másnapos gyomrot nyugtató - becsinált levest vagy húsgombócos korhelylevest. Kiváló választás a savanyú káposztás bableves is, s ha sovány füstölt tarjával vagy sonkával főzzük, minimális zsírral kell csak számolnunk.

A húsgombóchoz érdemes sovány sertéshúst és pulykaszárnyat vagy -combot fele-fele arányban otthon ledarálni, vagy a hentessel ledaráltatni. Az előrecsomagolt darált hús zsírtartalma igen magas. (A sertést ne hagyjuk ki, hiszen ahogyan azt korábban megírtuk, a disznóhús fogyasztása szerencsét hoz!) A forrón gőzölgő húslevest hagyjuk, farsang idején ugyanis kocsonyaként születik újjá.

Kocsonya - csirkéből?

Receptek

  • Zöldségkocsonya
  • Töltött fánkkarikák
  • Almás-fahéjas locsi-pocsi rétes
  • tovďż˝bbi receptek Az igazi kocsonya sertéscsülök és köröm, (fül-farok és sonkahús) remegősre főzött húslevéből készül, de aki nem szereti a főtt csülök ízét és épp most fogadta meg, hogy lead néhány kilót, az kipróbálhatja csirkéből , pulykából is. Ilyenkor figyeljünk rá, hogy megfelelő mennyiségű csirkelábat főzzünk a hús és a csontok mellett - ez kell a megfelelő (ránctalanító) kollagén, vagyis a levet megkocsonyásító "ragasztóanyag" kioldódásához.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    A fánk sütőben is készülhet

    A fánk sütőben is készülhet

    Csirkekocsonya

    Hozzávalók:

    • 1 közepes nagyságú csirke (vagy egy kilónyi darabolt csirkehús: comb, mell, aprólék vegyesen)
    • 1/2 kg csirkeláb
    • 1 nagy fej vöröshagyma
    • 25 dkg vegyes leveszöldség
    • 1 fej fokhagyma
    • 4 kisméretű tojás
    • 1 cseresznyepaprika
    • 1 hegyes, (csípős) paprika
    • néhány apró csemege uborka
    • ízlés szerint só, leveskocka
    • 10 szem egész bors

    Elkészítés: A csirkelábakat letisztítjuk, majd feltesszük főni. Hozzáadjuk a megmosott, héjas vöröshagymát, a megmosott, egészben hagyott fokhagymafejet, a sót, a (csípős) paprikát, majd térfogatához képest háromszoros mennyiségű vízzel felöntjük. Ha felforrt, 3 órán keresztül kis lángon főzzük. Ezután beletesszük a közben megtisztított, darabolt csirkét és az egészben hagyott, megpucolt zöldségeket, valamint a leveskockát, ízlés szerint fűszerezhetjük. Ha a csirke olyan puhára főtt, hogy a csontjai kicsúsznak belőle (további minimum 1,5 óra), akkor leszűrjük, kicsontozzuk, és a húsdarabokat metéltre vágjuk.

    Tányérba egyenlő arányban teszünk a felkarikázott répából, húsból és a keményre főzött felkarikázott tojásból. Ínyencek savanyúuborka-karikákat, lecsöpögtetett konzerv csemegekukoricát, karikázott erős paprikát is tehetnek bele. A csirkelevet finom szűrőn keresztül rászűrjük, annyit, hogy ellepje. Illatmentes papírtörlőt rádobhatunk a levesre (ez tényleg gyors művelet legyen) így felitathatjuk a zsírt. Megvárjuk, míg teljesen kihűl, akkor hűtőszekrénybe, hideg spájzba tesszük.

    Farsangi fánk - másként

    A farsang elengedhetetlen édessége a farsangi fánk . A fehér lisztet pótolhatjuk olyan gluténmentes, esetleg paleo lisztekkel (mandula-, kókuszliszt), amelyek kelt tészta sütésére is alkalmasak, tej helyett használjunk kókusztejet, cukor helyett kókuszvirágcukrot vagy xilitet. Sokkal egészségesebb és kevésbé terheli meg gyomrunkat, ha bő olajban való sütés helyett a fánkokat sütőpapíron vagy muffin formában megsütjük a sütőben. Íze - állítólag - ugyanolyan finom, mintha olajban sütöttük volna ki.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Dipankrin reklámvideó (X)

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.