Vannak, akik arra panaszkodnak, hogy nincsen étvágyuk reggel: tény, hogy nem mindegyikünk tud bőséges reggelit elfogyasztani hajnalban. Egy finom kakaónak vagy tejeskávénak azonban kevesen tudunk ellenállni: csak ne kelljen sokat pepecselni az elkészítésével.
Jól is tesszük, ha szeretjük őket: a tejtermékek fogyasztásával nemcsak reggel, hanem minden napszakban kedvezünk az egészségünknek, hiszen a tej a legegészségesebb energiaital, melyet a természet kitalált. Két deciliter tej fedezi a napi ajánlott kalciummennyiség 30%-át, a B12-vitamin 30%-át, a B2-vitamin 23%-át, a fehérje 13%-át, az A-vitamin 6%-át és a vasszükséglet 3%-át.
Alkotórészek
Nézzük részletesebben, milyen alkotórészeket tartalmaz ez a folyékony fehér tápanyag. A tejzsír könnyen emészthetővé teszi a tejet, és zsírban oldódó vitaminokat, azaz A-vitamint, béta-karotint (az A-vitamin előanyaga), E-vitamint és K-vitamint tartalmaz. Ezen kívül a legújabb kutatások kiderítették, hogy a tejzsír még négy, igen hatékony daganatellenes hatóanyagot tartalmaz, melyek közül egyesek még az érelmeszesedést is gátolják. Ezek a linolsav, a szfingomielin, a vajsav, az éterlipidek.
A tejfehérjék erősítik immunrendszerünket, kellemes közérzetet biztosítanak, és segítik a gyerekek növekedését. A tejcukor nemcsak energiát ad, de az is kiderült róla, hogy a szervezetben belőle képződő laktulóz a vastagbélben élő tejsavbaktériumok kizárólagos tápláléka, márpedig ezek a bélbaktériumok valójában igen hasznos bennünk élő probiotikumok.
Mivel a tej vizet is tartalmaz, így a napi folyadékbevitel egy részét is kiválthatjuk vele, ráadásul így az előbb felsorolt vízben oldódó vitaminokon kívül vízben oldódó vitaminokat, azaz C-vitamint és B-vitaminokat is találunk benne.
A tej továbbá igen gazdag ásványi anyagokban, úgymint kalciumban, káliumban, magnéziumban és szelénben. Rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a Magyarországon oly gyakori csontritkulást és vastagbélrákot.
Különösen fontos a megfelelő kalciumfogyasztás a növekedésben lévő szervezetnek, azaz gyermekeinknek. Így ha szeretik a tejet, és meg tudják emészteni, adjunk nekik minél többet: ha ízesítetten könnyebben megisszák, kínálhatunk különböző ízesített tejitalokat, például kakaót vagy karamellás tejet. Ha nagyon sietünk, még az elkészítésükkel sem kell pepecselnünk, hiszen már nagyon jó minőségű termékeket találunk boltok hűtőpolcain.
Fontos, hogy akár magunk készítjük őket, akár gyári készítményt veszünk, mindig számoljunk a plusz cukorbevitellel, tehát emellé ne cukros péksüteményt adjunk a családnak reggelire. Ha erre figyelünk, biztosak lehetünk benne, hogy családtagjainkat egy finom és egészséges étkezéssel engedtük útjukra, és ma is tettünk valamit az egészségükért.