Forró italok karácsonyra

Forró téli italaink évszázadok óta részei az ünnepnek. A hideg, hosszú téli napok, a hideg csillagfényes, vagy éppen ködös, zimankós éjszakák miatt nem véletlen, hogy a forró, fűszeres italok oly nagy szerephez jutnak.

A karácsonyi ünnepkör egyik legjellemzőbb itala a forralt bor, melybe leggyakrabban vörösbor , cukor, fahéj, csillagánizs, szegfűszeg, citrom- és narancshéj kerül. Egészséges felnőtt nőknek ajánlott naponta 1 egység: 1-1,5 dl vörösbor, férfiak részére 2 egység vörösbor: 2-2,5 dl. Egy egység ital kb. 10 gramm alkoholt tartalmaz, és megfelel kb. 1 dl asztali bornak, 3 dl sörnek vagy 3 cl pálinkának.

A vörösbor szerepe az ünnepekkor

Nemcsak az energia- és cukortartalom miatt érdemesebb száraz vörösbort fogyasztani, hanem a pozitív élettani hatása miatt. Érdekes tulajdonsága ugyanis a vörösbornak, hogy nagy a polifenol tartalma, ezen belül is a rezveratrol koncentrációja, mely jótékonyan hat a szív- és érrendszerre, meggátolja a vérlemezkék összetapadását, tehát vérrögképződést gátló hatású, rendkívül érdekes módon szabályozza a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, antioxidáns hatású, rákmegelőző tulajdonsággal is rendelkezik. Nem véletlen tehát, ha az ünnepek alatt is a mértékletes alkoholfogyasztáson belül a vörösbor fogyasztását javasolják a szakemberek.

Ha a vörösbor önmagában már unalmas lenne, készítsenek vele ízletes, fűszeres italt, például ezt a finn glögit vagy gyümölcsös bólét!

Finn glögi

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elkészítési idő: 40 perc

Hozzávalók kb. 1 literhez:

5 evőkanál nyírfacukor

10 szem kardamommag

10 szem szegfűszeg

2 kis rúd fahéj

egy darabka gyömbér, egészben

7 dl vörösbor

1 dl ribiszkeszörp

3 deci vízben a nyírfacukrot a fűszerekkel lassú tűzön, fedő alatt, kb. 30 percig főzzük, majd lehűtjük, és leszűrjük. Azután a vörösbort és a szörpöt beleöntjük, majd éppen csak forrásig melegítjük, de nem forraljuk fel. Poharakba merve mazsolával és mandulaforgáccsal megszórva kínáljuk.

Gyümölcsös bólé

Elkészítési idő: 15 perc + a hűtés

Hozzávalók kb. 2,2 literhez:

6 bionarancs, alaposan megmosva

3 biocitrom, alaposan megmosva

10 dkg nyírfacukor

2 nagy fahéjrúd

0,2 dl édes desszertbor

3 üveg száraz vörösbor

0,8 dl brandy

1 dl szóda

a díszítéshez:

mentaág

A gyümölcsöket karikákra szeleteljük, majd azokat elnegyedeljük, és nagy tálba tesszük. A cukorral megszórjuk, a fahéjat beledobjuk, majd a kétféle bort és a brandyt ráöntjük. Az edényt lefedjük, és 2-3 órára hűtőszekrénybe rakjuk. A szódavizet közvetlenül kínálás előtt belekeverjük, végül mentaággal díszíthetjük.

Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra