A gabonák nem csupán köretként vagy töltelékként lehetnek jó társaink a konyhában, de igazán ínycsiklandó édességeket, desszerteket is készíthetünk belőlük. Ízük többnyire semleges, ezért ízlés kérdése, hogy mennyire édesítjük, mivel fűszerezzük, és milyen alapanyagot választunk éppen mellé, ami karakteressé teszi. Bár a legtöbb gabonafajta kiválóan összeillik például túróval, diófélékkel , kókusszal és aszalt gyümölcsökkel is, a legmelegebb évszakban szinte magától értetődő a bőségesen termő, friss gyümölcsökkel való párosításuk.
Édesítésre – ha speciális diéta nem követeli másként – használjunk mézet vagy olyan növényi szirupokat, mint például juhar-, rizs-, kukoricamaláta-, tápióka- vagy agavészirup. Ha állati eredetű tejtermékek helyett gabonaitalokat és gabona alapú tejszínt használunk, kevésbé lesznek romlékonyak. Lássuk hát, milyen édes finomságokat készíthetünk belőlük!
Kásák, pudingok
A kásák készítéséhez jó alapot szolgálnak a gabonapelyhek (pl. zab-, rozspehely) és a szemes gabonák (pl. hajdina, kuszkusz, köles, bulgur) is. A különbség elsősorban a főzési időben nyilvánul meg, hisz a pelyhek megpuhulásához elég néhány perc, míg a szemes gabonáknak általában minimum 10-15 perc főzés szükséges. Amikor megpuhultak, szörppel vagy friss gyümölccsel tálalhatók is. Javíthatunk a sűrűségükön például zabtejszínnel vagy keményítővel, ezek szinte pudinghoz hasonló állagot kölcsönöznek. A gabonapudingok készítését a darák (pl. kukorica-, teljes kiőrlésű vagy kamut búzadara) használata tudja megkönnyíteni. Rizstejjel felengedve és gyümölcsökkel összekeverve percek alatt sűrűre főzhető. Nemcsak desszertként, de akár energiát adó reggeliként is tálalhatók.
Felfújtak
Ha van otthon tojás, pudingpor, friss gyümölcs és bármilyen szemes gabona (pl. quinoa, amaránt, köles , rizs), már melegíthetjük is elő a sütőnket a felfújt elkészítéséhez. Hasonlóan a pudingoknál leírtakhoz, előre meg kell főzni a gabonát, majd lazítjuk, ízesítjük, végül megsütjük. Finom és könnyű édességet kapunk, ami alkalmanként megoldhatja az uzsonnát is.
Piték és lepények
Ezekhez a süteményfélékhez bármelyik gabonából előállított liszt alkalmas. Érdemes megtalálni vagy kikísérletezni a megfelelő lisztkeverék arányát, illetve ilyet vásárolni, mert azokkal sokkal jobb állagú tésztát nyerünk. Ha növelni szeretnénk a sütemények rosttartalmát, keverjünk a tésztába korpát, gabonapelyhet (rozs, zab stb.) vagy szemes gabonát (pl. árpa) megdarálva. Ez az a klasszikus süteménycsoport, melyből egészségesebb ünnepi torták is születhetnek. A friss gyümölcsöket belesüthetjük a tésztájukba, de töltelékként is felhasználhatjuk.
Rétesek
Főételek utáni desszertnek kevés alkalmasabb édesség van egy könnyű, vékony tésztájú és gyümölcsökkel bőségesen megtöltött rétesnél. A legjobb választás ehhez a tönköly réteslap, de a gluténérzékenyek helyettesíthetik rizslappal.
Kekszek
A kekszek alapjául különböző lisztek és ledarált gabonapelyhek szolgálhatnak, melyek élettani értéke korpákkal fokozható. A gluténmentes étrendet tartók számára jó megoldást kínál például a hajdina-, a rizs-, a kukorica- és az amarántliszt, sőt útifű maghéj hozzáadásával növelhető a rosttartalmuk. Az alapvetően száraz sütemények mellé gyümölcspürét vagy gyümölcszselét érdemes kínálni.
+1 recept
Cseresznyés kuszkusz
Elkészítési idő: 25 perc
Hozzávalók 4 személyre:
- 5 dkg mandulastift
- 2 csillagánizs
- 1,5 dl forró víz
- 1 evőkanál vaj vagy ghí (tisztított vaj)
- 3 evőkanál mézvagy 2 evőkanál nyírfacukor
- 1 csipet só
- 10 dkg kuszkusz
- 20 dkg cseresznye, kimagozva
A mandulát szárazon megpirítjuk, majd a csillagánizst beledobjuk, és a forró vízzel azonnal felöntjük. A vajat, a mézet, a sót és a kuszkuszt belekeverjük. A tűzről lehúzzuk, és lefedve hagyjuk lassan kihűlni. Azután a cseresznyét beleforgatjuk, és tálaljuk.