Ghí vaj: miért jó?

A jó zsíroknak fontos szerepük van a szervezetünk működésében. Számtalan választási lehetőség van, most pedig bemutatunk egy olyan különleges zsiradékot, amely nemcsak egészséges, hanem sokáig tárolható is.

A ghí alapvetően Indiából származik, és tisztított vajat jelent. Az indiaiaktól függetlenül azonban a magyarok is készítettek hasonló vajat, amelyet jászvajnak neveztek.

Mi is a ghí vaj?

A tisztított vaj egy tradicionális indiai élelmiszer, amelyet vízibivaly vagy tehén tejéből készítenek. Készítése azért volt fontos, mivel a melegben a sima vaj hamar megromlott, a ghíre azonban ez nem igaz. A hagyományos vaj 82 százalékos zsírtartalmú. A maradék 18 százalékban egyéb anyagokat tartalmaz, mely vízből és a tej vízben oldódó, szilárd halmazállapotú részeiből áll. A ghí készítését követően ezek a maradék anyagok távoznak a vajból, így tiszta vajat kapunk. A vaj felforralása után a nedvesség nagy része távozik, a tejcukor és tejfehérje kiválik belőle, a benne lévő fehérje lesüllyed, a vaj tetején pedig hab jelenik meg. Ezt eltávolítva egy majdnem 100 százalékos tisztaságú zsiradékot kapunk.

A ghí vaj tisztított vajat jelent
A ghí vaj tisztított vajat jelent

Miért jó a ghí vaj?

Tisztaságának köszönhetően a tejcukor és tejfehérje-érzékenyek is fogyasztathatják kisebb mennyiségben. Antioxidáns hatásának köszönhetően segíti a szervezet számára szükséges vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Tisztítottságának köszönhetően semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz.

Magas esszenciális zsírtartalma van, emellett A-, D-, E-, illetve K-vitaminban is gazdag. Tisztaságának köszönhetően az emésztésnek is jót tesz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tisztított vaj a belőle távozó anyagok miatt hűvös helyen akár másfél évig is tárolható.

Miért nem egészségtelen a zsír? Szinte közmegegyezés, hogy a zsír egészségtelen táplálék - ezt még az is tudni véli, aki amúgy nem különösebb megszállottja az egészséges táplálkozásnak. Sokan pedig próbálták-próbálják kiiktatni az étrendjükből, amennyire csak lehetséges, mégsem lettek egészségesebbek - valószínűleg, mert a káros zsiradékok mellett az egészséges zsírok bevitelét is csökkentették.

Mire használjuk?

Főzéshez, ételek készítéséhez, de kenyérre kenve is kiváló. Dermedés előtt fűszerekkel is ízesíthetjük.

A bőrön is alkalmazhatjuk: kiszáradásra, repedezettségre, a bőr puhítására is.

Elkészítéséhez a vajat melegítsük lassú tűzön, kevergetés mellett hagyjuk gyöngyözni. Minél tovább főzzük, annál erőteljesebb ízű és színű lesz. Főzés közben láthatjuk, ahogyan tisztul a vaj. Szűrjük le a tetejéről a habot, vigyázzunk, hogy ne keverjük fel az alját. Zárható edénybe öntsük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.