Egy holland tudósnak olyan "húst" sikerült előállítania, aminek minden összetevője mesterséges, vagyis természetes hozzávalókat egyáltalán nem tartalmaz. Elsőre talán ijesztőnek tűnhet az ötlet, hogy valódi állatok helyett "műkajákat" fogyasszunk, ha azonban bolygónk népessége ilyen mértékben növekszik, egy idő után nem lesz elég állat, aminek a húsát fogyaszthatnánk. A tudósok pedig jobban bíznak a mesterséges ételekben, mint abban, hogy a vegetarianizmus majd népszerűbb lesz.
Az első ilyen étel talán éppen az amúgy nagyon is kedvelt hamburger lesz, amit a holland Maastrichti Egyetem kutatója, Mark Post álmodott meg. A tudós ugyanis fejébe vette, hogy 3000 darab vékony húscsíkot növeszt úgynevezett Petri-csészében, amikhez végül szintén laboratóriumi körülmények között növesztett zsírszöveteket ad. A húst a kutató egyébként a vágóhidakon begyűjtött minták őssejtjeiből állítja elő úgy, hogy azokat folyamatosan cukorral, a fehérjék építőköveivel, zsírokkal, ásványi anyagokkal, valamint egyéb tápanyagokkal táplálja.
Jelenleg persze az ilyen hús előállítása roppant drága, egy kész húspogácsa ára mintegy 200.000 font (körülbelül 70 millió forint). Bár Dr. Post eddigi leghosszabb ilyen módon előállított húsdarabja még csak 2,5 centis volt, a tudósok szerint akár egy éven belül egy valódi hamburger is elkészülhet. A kutatók azonban hangsúlyozták, kísérletük célja nem a sorozatgyártás, hanem az, hogy bebizonyítsák, képesek húst előállítani természetes összetevők nélkül is.