Használjuk ki a nyár zöldségeit!

A nyár rengeteg friss, harsogó zöld, egészséges alapanyaggal lát el bennünket. A zöldborsótól a salátákon át a zöldpaprikáig és a cukkiniig, sok-sok finomság vár ránk. Irány tehát a piac, és készítsünk egészséges, zöld fogásokat!

A zöld színű ételektől főleg a gyerekeket kirázza a hideg, pedig egészségünk szempontjából igazán jótékonyak. A zöldségek szín- és ízanyagai, a flavonoidok ugyanis olyan antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok, amelyek immunrendszer-erősítő, rákmegelőző , gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes hatásuk mellett általános egészségvédő szereppel is bírnak. A növények saját védelmükre termelik a flavonoidokat, ezért nyújthatnak segítséget az emberi szervezet védekezőképességének növelésében is.

Klorofil, a zöld festékanyag

Az élénkzöld színű zöldségek, melyek elsősorban a klorofil nevű zöld festékanyagnak köszönhetik színüket, többnyire alacsony kalória-, de magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek, rosttartalmuk pedig segíti a kiegyensúlyozott emésztést. Gazdag antioxidáns források, hiszen sok bennük a béta-karotin, a zeaxantin és a lutein. Érdemes azt is tudni, hogy az élénk színű zöldségek rendszeres, és részben nyersen való fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri, valamint a rosszindulatú daganatos megbetegedések kialakulásának esélyeit.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Felkészülés a télre

A nyári hónapok bőségesen ellátnak bennünket zöld alapanyagokkal, amiket nyersen salátákba, grillezve köretként, vagy zöldséges egytálételként is elkészíthetünk. Vitaminokkal, ásványi anyagokkal látják el a szervezetet, emellett rostban gazdagok, és segítik a nyári melegben a könnyű étkezést. De nem csak ezért érdemes a nyári időszakban minél többet fogyasztani belőlük, hanem azért is, hogy szervezetünk kellőképpen fel tudjon készülni az ínségesebb téli időszakra is, elkerülve így a betegségeket.

Zöld receptek

Zöld ételek készítéséhez használjuk az alábbi alapanyagokat: zöldborsó, zöldbab, spenót, zöldpaprika, salátafélék (rukkola, jégsaláta, madársaláta, stb.), cukkini, káposzta, nyár végén a brokkoli, kelbimbó. A zöldségek mellett a zöldfűszereket is vegyük elő, és díszítsük, ízesítsük velük ételeinket.

Green saláta

Elkészítési idő: 15 perc

Hozzávalók 4 személyre:

A salátához:

  • 1 csomag római vagy endívia saláta kisebb darabokra tépkedve
  • 20 dkg kígyóuborka kockákra vágva
  • 20 dkg zöldpaprika kockákra vágva
  • 1 csokor snidling apróra vágva
  • ½ doboz lucernacsíra

Az öntethez:

  • ½ dl kendermagolaj vagy bármilyen csíraolaj
  • ½ dl szójaszósz
  • 1 kis csokor finomra vágott friss bazsalikom

A salátát megmossuk, lecsepegtetjük és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a kígyóuborkát, a paprikát, a snidlinget és a csírát. Az olajból, a szójaszószból és a bazsalikomból dresszinget készítünk. Végül a zöldségeket hozzáadjuk az öntethez, és szépen összekeverjük.

Vitalizáló zöldleves

Elkészítési idő: 30 perc

Hozzávalók 4 személyre:

  • 2 fej jól megmosott saláta apróra vágva
  • 20 dkg brokkoli
  • 2 gerezd zúzott fokhagyma
  • 1 kisebb fej vöröshagyma apróra vágva
  • 1 evőkanál szűz olívaolaj
  • 1 l víz
  • 1 nagy csokor petrezselyem finomra vágva
  • 1 csokor snidling finomra vágva
  • 10 levél apróra tépkedett bazsalikom
  • 1 marék vágott rukkola
  • só, frissen őrölt bors

Az olívaolajon megdinszteljük a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a salátát és a brokkolit , egy kicsit átforgatjuk, majd felöntjük 1 liter vízzel. A vágott petrezselyem felét beledobjuk. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt 15 percig főzzük. Tálaláskor a tetejére szórjuk a maradék friss petrezselymet, snidlinget, rukkolát és bazsalikomot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.