Hihetetlen, de ennyire káros a mikrosütő

A Manchesteri Egyetem legújabb kutatása szerint az Európai Unió mikrosütő-használata annyi szén-dioxidot juttat a légkörbe, mint hétmillió személyautó.

Tanulmány a mikrohullámú sütők környezetre gyakorolt hatásáról

Az Európai Unióban használt mikrohullámú sütők évente 7,7 millió tonna szén-dioxidot juttatnak a légkörbe. Ez 6,8 millió autó károsanyag-kibocsátásával egyenértékű. Az uniós mikrosütők évente 9,4 terawattóra (TWh) elektromosságot fogyasztanak. Ezt a mennyiséget csak három nagy gázerőmű tudná biztosítani - írja a Phys.org értesüléseire hivatkozva az Index . Mint írják, több erőforrást kéne arra fordítani, hogy a mikrosütő-használókat környezettudatos viselkedésre és az eszközök hatékonyabb kihasználására szoktassák.

A leggyakoribb hibák mikrózás közben A mikrohullámú sütő alapkellék a legtöbb háztartásban, ezért nem árt, ha tudjuk, hogyan kell a leghatékonyabban és a legbiztonságosabban használni, illetve mit érdemes elkerülni, ha bekapcsoljuk .

A mikrohullámú sütő károsabb, mint az autó, mikróhullámú sütő mikró mikrózás táplálkozás étkezés
20 éve egy mikrohullámú sütő 7 évvel tovább működött, mint ma

A mikró a legnépszerűbb sütőfajta az EU-ban

2020-ra 135 millió háztartásban lehet mikrosütő. De mostanáig fogalmunk sem volt róla, hogy ezek mennyire károsítják a környezetet.

A tanulmányban azt vizsgálták, hogy egy mikrosütő a teljes életciklusa alatt mekkora hatást gyakorol a környezetre. Ebbe beletartozik a gyártás és a hulladékfeldolgozás folyamata is. A kutatásban 12 környezeti tényezőt vettek figyelembe: többek között a klímaváltozásra gyakorolt hatást, a természetes bomlás sebességét és az ökológiailag káros anyagok mennyiségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ételmítosz: a mikró nem rossz Az Amerikai Kémiai Társaság (ACS) szerint több tápanyag található a lefagyasztott, majd felmikrózott zöldségekben , mint főzött vagy gőzölt változataikban, ezt pedig két oktatóvideóban is elmagyarázzák.

A kutatók szerint a mikrosütők leginkább a gyártáshoz használt anyagokkal, a gyártás folyamatával és a hulladékfeldolgozással szennyezik a környezetüket . Csak a gyártás folyamata több mint 20 százalékkal járul hozzá a természetes nyersanyagforrások kiaknázásához és a klímaváltozáshoz. Az energiafelvételük is óriási. Nagyjából nyolcéves életciklusa alatt egy készülék 573 kilowattóra energiát fogyaszt, annyit, amennyit egy 7 wattos ledes izzó fogyasztana 9 év során. És ehhez azt is érdemes hozzátenni, hogy a mikrosütők működési idejük 90 százalékát készenléti üzemmódban töltik.

Mit tegyünk most a mikrónkkal?

A tanulmány szerzői azt javasolják, hogy próbáljuk meg hatékonyabban használni a mikrosütőket. Rengeteg energiát takaríthatunk meg, ha jól állítjuk be a melegítési időt az adott ételtípushoz. A hulladékfeldolgozás is egyre nagyobb gondot okoz, mert a vásárlók egyre több elektronikai hulladékot termelnek. Nincs ez másként a mikrosütőkkel sem. 2005-ben az EU-ban 184 ezer tonnányi mikrosütő került a szemétbe; 2025-re ez a szám már 195 ezer tonna lehet.

A helyzetet a mikrosütők csökkenő élettartama is nehezíti. 20 éve egy mikrohullámú sütő 7 évvel tovább működött, mint ma. A kutatások szerint a készülékek élettartama 10-15 évvel csökkent a 90-es évek vége óta; a mai mikrosütők 6-8 év alatt avulnak el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.