Hogy főzzük egészségesre a zöldséget?

Több szenzációhajhász cikket olvashattunk már arról, hogy minden tápanyagot "ki tudunk mikrózni" az ételeinkből, de egy új kutatás szerint mindez korántsem igaz.

Az új kutatások azt mondják: más főzési módszerekkel összehasonlítva a mikrózás az, amely a lehető legtöbb tápanyagot tartja meg az egyes összetevőkben. Az eddigi rémhírek oka az lehetett, hogy sokan egyszerűen túlfőzik a zöldségeket.

A National Brassica Survey felmérései szerint például az amerikaiak a brokkolit 10 percig vagy annál is tovább főzik – ennek hatására pedig szinte teljesen eltűnik belőle a glukorafanin nevű méregtelenítő vegyület. Ha ezt meg akarjuk benne tartani (és meg akarjuk), akkor 3-5 percig tanácsos csak főzni a zöldséget.

6 konyhatrükk az egészséges főzéshez Fontos megjegyeznünk: a brokkoli egy szempontból ugyanolyan, mint az összes többi zöldség: akkor marad benne több tápanyag, ha a lehető legkevesebb ideig főzzük. És vajon miként tudjuk 3 perc alatt megfelelően roppanósra varázsolni a brokkolinkat? Pontosan: egy mikrohullámú sütővel!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mikrózás jót tesz a zöldségeknek?

A sütő ugyanis az étel körül lévő levegőt melegíti fel, míg a mikró az étel molekuláit melegíti: az elektromágneses sugárzással az ételben lévő vízmolekulákat bombázza, amelyek elkezdenek mozogni, így rövidebb idő alatt melegedik fel az étel és a tápanyag gyakorlatilag érintetlen marad, nem távozik el.

A mikróval ráadásul relatíve alacsony hőfokokat használunk, és nem vonjuk ki a vízzel a hatóanyagot. Vegyük például a burgonyát, amely igen jó C-vitamin forrásnak számít. Ha elkezdjük vízben főzni, vitamintartalma kifő a vízbe. Ha fél óráig sütjük sütőben 200 fokon, a magas hőmérséklet és a hosszú sütési idő hatására szintén búcsút mondhatnánk a C-vitaminnak: az ugyanis hőérzékeny. Viszont ha párszor megszúrjuk egy villával és bedobjuk pár percre a mikróba, úgy tudjuk kivenni, hogy megfőtt, és nem is kellett extra vizet hozzáadnunk.

Természetesen vannak kivételek: a likopin , béta-karotin és pár polifenol a főtt ételekben fordul elő jobban, de az előbb részletezett mikrózós módszer az esetek többségében a legbiztosabb megoldás: illetve, csak akkor, ha tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-dúsabb ételeket szeretnénk fogyasztani.

Abban viszont minden étrendekkel foglalkozó szakértő egyetért, hogy egészen addig, amíg sok zöldséget fogyasztunk , nincsen nagyon értelme vitatkozni a különféle főzési és ételelkészítési módok miatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra