Hogy szabaduljunk meg a szálkáktól?

Felmérések bizonyítják, hogy bár a magyarok rajonganak a halas ételekért, sokan azért nem mernek ilyen fogást készíteni, mert tartanak a szálkáktól. A séf elárulja a titkot, hogy miként szabadulnak meg a profik a szálkáktól.

"Azoknál a halaknál, amelyeknek Y-szálkáik vannak - ilyen például a ponty és a csuka is - nagyon egyszerű a feladatunk" - kezdte a tapasztalt konyhafőnök.

"A filézett halat magunk elé tesszük és 2-3 milliméteres távolságra bevagdossuk a húst - ezt hívjuk irdalásnak. Érdemes egy hosszú konyhakést használni és lehetőség szerint egyetlen mozdulattal megejteni a vágásokat. Ha jól végezzük a dolgunkat, akkor halljuk a szálkák roppanását a kés alatt. Fontos, hogy csak a bőrig vágjuk a halat, a bőrt még véletlenül se vágjuk át, mert akkor csíkokra esik szét a filé sütéskor illetve főzéskor" - magyarázta Áman Attila.

Receptek

  • Ananászos tőkehalfilé
  • Roston sült hal citrommártással
  • Harcsa Bakonyi-módra
  • Tonhalas almasaláta
  • tovďż˝bbi receptek Miután befejeztük az irdalást, a halat behintjük sóval, majd legalább két órára a hűtőbe tesszük az alapanyagot. 1 kg pontyfiléhez 2,5 dkg só ajánlott. A roncsolja a szálkák szerkezetét, amelyek a sütés illetve főzés során a magas hő hatására teljesen el is tűnnek, így az ételt nyugodtan és félelem nélkül fogyaszthatja bárki. "Bár ez egyszerű folyamat, a hentesünk bizonyára nem sértődik meg, ha arra kérjük, a filézés után irdalja is be nekünk az árut" - mondta a séf.

    A halhús a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében nagy szerepet játszhat, hiszen a benne rejlő telítetlen zsírsavak védik az érrendszer egészségét, a nyári hőségben pedig valószínűleg még többen megkívánják ezt a könnyű ételt. A szálkák mellett a másik gyakori "kifogás", hogy sok halnak zsíros a húsa. Szabó József, az egyik legkomplexebb hazai telep, az Akasztói Szikiponty tulajdonosa szerint érdemes odafigyelni a vásárolt termék húsának színére.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    A szépen kifilézett halat nemcsak enni könnyű, látványra is étvágygerjesztő

    A szépen kifilézett halat nemcsak enni könnyű, látványra is étvágygerjesztő

    "Ha például pontyot veszünk, akkor válasszuk a rózsaszín/vörös húsú példányokat, a teljesen fehér hús zsíros lehet" - kaptuk a hasznos tippet. "A természetes táplálékra helyezzük a hangsúlyt, a pontyok főleg planktonokat fogyasztanak, és csak minimális kiegészítő takarmányt kapnak, így nem zsírosodnak. Emellett nagy területen élnek, boldogan, ez is sokat számít" - mondta a haltenyésztő.

    "Több millió halas receptet ismer a szakirodalom, nyugodtan vágjunk bele a halas ételek készítésébe - nem kell mindig a rántott halhoz és a halászléhez ragaszkodni, bár ezek is nagyon finomak" - nyilatkozta Áman Attila.

    Tejfölös harcsa roston pirított vargányával

    Hozzávalók 4 főre:

    80 dkg harcsafilé

    4 dl tejföl

    25 dkg vargánya

    4 dkg vaj

    őrölt feketebors

    olívaolaj

    Elkészítés: A besózott harcsafilé szeleteket olívaolajon serpenyőben megsütjük. A megtisztított, felkockázott vargányagombát pedig egy másik serpenyőben a vajon megpirítjuk, sózzuk, borsozzuk. Sütés közben a grillsütőt előmelegítjük, majd a harcsaszeletekre tejfölt kanalazunk, ráhalmozzuk a gombakockákat, és 1-2 percre a sütőbe helyezzük, hogy szépen rápiruljon a tejföl. Vegyes zöldsalátával vagy petrezselymes burgonyával adjuk asztalra. Adhatunk a halhoz olívaolajon átpirított párolt zöldségeket - brokkolit, gombát, sárgarépát, cukkinit, gombát vegyesen - színes köretként, friss bazsalikommal fűszerezve. Borból a sauvignon blanc illik hozzá.

    Forrás: Kapj rá

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Dipankrin reklámvideó (X)

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.