A tojásallergiásoknak sem kell nélkülözniük a megszokott, tradicionális fogásokat, csak némi odafigyelést és kísérletezést igényel a rákészülés.
A tojásallergia elsősorban a gyermekeket érintő állapot, ebben az esetben az a terápiás megoldás, ha a tojást és a tojáseredetű készítményeket az étrendből kiiktatjuk. Az allergiás tünetek a tojás elfogyasztását követően jelentkeznek, melyek lehetnek enyhébbek (bőr és/vagy emésztőszervi problémák) vagy súlyosabbak (légzőszervi tünetek, sokkos állapot).
A megfelelő diéta kialakítása
Az allergént jelentő tojásfehérje rengeteg élelmiszerben megbújik, tehát a diétában a következő összetevőket kell elkerülni: tojás (friss, fagyasztott, létojás), tojáspor, tojássárgája (friss, fagyasztott, porított), tojásfehérje (friss, fagyasztott, porított), tojásalbumin, tojáslecitin, ovalbumin, konalbumin, ovomukoid, lizozim, levitin, vitellin, ovovitellin, ovoglobulin (G2 és G3).
Tojásérzékenység esetében figyelembe kell venni a keresztreakciók lehetőségét is. A keresztallergia azt jelenti, hogy bizonyos anyagok együttesen ugyanazokat a panaszokat váltják ki, mint a fő allergén. Javasolt kerülni más szárnyasok tojását is, sőt, a madarak tollával való érintkezést is. Nagyon ritka esetben felléphet immunválasz csirkehús fogyasztást követően is, de általában ezek csekély mértékűek, emiatt nem szükséges az étrendből száműzni.
Praktikák a konyhában
A tojást helyettesíteni elsőre lehetetlen dolognak tűnhet, de csupán néhány apró fortély szükséges, és észre sem lehet venni a konyhában történt "csalást". Nézzük, hogyan lehet a tojást a különböző szerepekben helyettesíteni - véli Bajor Zsuzsa dietetikus.
Kötőanyagként
Kevert süteményhez használhatunk
- olajat (1 evőkanál = 1 tojás) egy pici citromlével, szódabikarbónával
- natúr joghurtot (2 evőkanál = 1 tojás)
- 1 evőkanál őrölt lenmag és 2 evőkanál víz keverékét sütőporral összeturmixolva
- banán- vagy almapürét (8 deka gyümölcspüré = 1 tojás)
Gyúrt tésztákba: 1-2 evőkanál kukorica- vagy búzakeményítőt és egy kevés tejfölt beledolgozunk. Vagdaltakhoz is adható kukorica- vagy burgonyakeményítő, zabpehely-, tápióka-, vagy szójaliszt, héjában főtt, melegen áttört, majd kihűtött burgonyapüré.
A palacsinta tésztája elkészíthető egyszerűen a tojás elhagyásával (durumliszt, víz, tej, só, cukor), és a letapadás ellen segíthet, ha egy kevés étkezési keményítőt adunk hozzá.
Állagjavítóként
A legjobb tojáshelyettesítő a tofu (szójatúró), amelyet bioboltokban tudunk beszerezni. Mivel semleges ízű, édesen és sósan, nyersen, sütve és főzve is alkalmazható. Hús-, tojás- és túrószerű ételek készítésére is megfelelő.
A színhatásért
A tojás sárgás színét az ételhez kevert sáfránnyal, kurkumával, vagy párolt és turmixolt sárgarépával érhetjük el.
Húsvét tojásmentesen
Húsvét alkalmával az ínycsiklandozó sonka, a cékla, a torma és a zöld saláták gond nélkül képezhetik a menü részét, a tojást igénylő fogásokhoz viszont lássunk néhány tippet.
Süteménybe házi tojáspótló. Dolgozzunk össze 2 evőkanál lisztet 1,5 kiskanál szűz olívaolajjal, fél kiskanál sütőporral és 3 evőkanál vízzel, majd azonnal lássunk hozzá a sütésnek, mert a sütőpor 2 óra alatt tönkremegy. Ez a mennyiség 1 tojásnak felel meg.
Majonézes saláták öntetéhez. Keverjünk hamis tartármártást tejfölből, mustárból, sóból, cukorból, citromléből, fehér borsból és kurkumából. Ha tartalmasabb mártást szeretnénk, akkor készíthetünk egy hamis majonézalapot napraforgóolajból (esetleg napraforgómagot is darálhatunk hozzá), mézből, mustárból, citromléből, sóból, borsból, majd a végén ehhez keverjük hozzá a tejfölt.
Tésztasalátához. Válasszunk boltban kapható tojásmentes rizs-, durum- vagy tönkölytésztát.